91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 06.02.2023 r.
Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia

W niedzielę, 23 sierpnia 2015 roku, Biskup Wiesław Śmigiel podczas Mszy Świętej w kaplicy Collegium Marianum w Pelplinie ustanowił nowych ceremoniarzy, lektorów oraz psałterzystów.

 

Galeria zdjęć »

Wprowadzenie przed Mszą Świętą:

Homilia Bp Wiesława Śmigla z okazji ustanowienia nowych ceremoniarzy. 2015:

 


Rekolekcje kandydatów na ceremoniarzy

 

W dniach od 21-23 sierpnia br. w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie odbyły się rekolekcje dla kandydatów na ceremoniarzy. Rekolekcje poprowadził ks. Maciej Zabrocki. Rekolekcje stanowią V zjazd kursu na ceremoniarza, a jednocześnie przygotowanie do przyjęcia promocji. Hasło rekolekcji brzmiało: „Bóg – Słowo – Powołanie”. Nowi ceremoniarze zastanawiali się nad tym, jak Bóg poprzez swoje słowo powołuje, prowadzi i posyła do różnych zadań. Ukazane zostały również wyzwania, przed którymi stają przyszli ceremoniarze, jak również trudności, na które mogą natrafić. W trakcie rekolekcji odbyło się spotkanie z Ks. Marcinem Kundą - sekretarzem Ks. Biskupa Diecezjalnego, który zwrócił ukazał na co należy zwrócić uwagę podczas Mszy św. sprawowanych przez Księdza Biskupa. 

 

Ustanowienie nowych ceremoniarzy

W niedzielę, 23 sierpnia 2015 roku, Ksiądz Biskup Pomocniczy Wiesław Śmigiel ustanowił nowych ceremoniarzy, lektorów i psałterzystów. Uroczystość odbyła się w kaplicy Collegium Marianum podczas Mszy Świętej kończącej rekolekcje.

Dyrektorium Duszpasterstwa Służb Liturgicznych w numerze 140 mówi: „Po ukończeniu kursu i odpowiedniej weryfikacji ceremoniarze otrzymują błogosławieństwo do spełnienia swojej funkcji. Ks. Biskup wyprasza dla tych, którzy podejmują odpowiedzialne zadania w celebracjach liturgicznych, potrzebne łaski”. 

Już po raz X w naszej Diecezji odbył się roczny kurs przygotowawczy dla ceremoniarzy. Poprzez ćwiczenia, wykłady, wspólną modlitwę i pozytywnie zdany egzamin 48 ceremoniarzy z 25 parafii w tym roku otrzymało z rąk Księdza Biskupa promocję. 

Po raz drugi w naszej Diecezji odbyły się warsztaty dla lektorów i psałterzystów poprowadzone wraz z Duszpasterstwem scholii Liturgicznych – ks. Zbigniewem Gełdonem. Promocję przyjęło 22 lektorów i 7 psałterzystów z 9 parafii.