91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 06.02.2023 r.
Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia

Prymas Polski ks. arcybiskup Wojciech Polak 22 sierpnia udzielił wywiadu Radiu Głos.

Metropolita gnieźnieński odpowiadał na pytania dotyczące urzędu prymasa, kontaktów z Polonią, relacji Państwo-Kościół, pobożności ludowej, zachęty młodych do zawierania sakramentu małżeństwa i ich obecności w Kościele, troski o powołania kapłańskie, obecności autorytetów we współczesnej Polsce a także form wypoczynku obecnego ks. prymasa.

Wywiad Prymasa Polski dla Radia Głos 22.08.2015:

W wywiadzie dla diecezjalnego Radia Głos z Pelplina, prymas Polski abp Wojciech Polak stwierdził, że w pracy dla dobra człowieka pól działania „nie chcemy zawłaszczać, ale chcemy być ewangelicznie obecni jako partnerzy”.

Na pytanie czy istnieje granica pomiędzy autonomią Państwa i Kościoła a prawem Kościoła do wyrażania opinii na temat życia społecznego i moralnego, abp Polak stwierdził, że „zawsze miarą będzie to, do czego Kościół jest powołany, czyli do głoszenia orędzia Ewangelii i głoszenia Chrystusa”. Prymas Polski mówił dalej, że Kościół jest zobowiązany do „głoszenia całego orędzia Ewangelii i każdemu człowiekowi, także w wymiarach, w których żyje człowiek i w których realnie egzystuje”.

Metropolita gnieźnieński przyznał, że słuszny jest postulat autonomii i ma swoje dopełnienie w Konstytucji, która mówi o „wzajemnej współpracy pomiędzy Kościołem a Państwem dla dobra człowieka, dla dobra jego wychowania, jego integralnego wzrostu i dojrzewania”. „Tych pól nie chcemy zawłaszczać, ale chcemy być ewangelicznie obecni jako partnerzy”, dodał abp Polak. Stwierdził przy tym, że „każda współpraca zakłada wzajemne poszanowanie i uznanie w tym przypadku zarówno roli Kościoła jak i Państwa”.