91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 27.01.2023 r.
Imieniny: Angela, Jan, Przybysław

22 sierpnia abp Wojciech Polak przewodniczył w Orliku (diec. pelplińska) uroczystościom 25-lecia ślubów zakonnych Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej.

S. Celina i s Justyna na ręce Prymasa Polski odnowiły swoją profesję zakonną.

(rozszerzymy)

Galeria zdjęć »

Słowo powitania 22.08.2015:

Homilia Prymasa Polski Abpa Wojciecha Polaka w Orliku 22.08.2015:

Podziękowanie - s. Celina 22.08.2015:

Słowo końcowe ks. Prymasa 22.08.2015:

Abp Wojciech Polak 22 sierpnia przewodniczył w Orliku koło Brus (diec. pelplińska) uroczystościom 25-lecia ślubów zakonnych sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej. W homilii stwierdził, że „życie konsekrowane jest ciągle ważne dla Kościoła i świata i ważne dla obecności Kościoła w świecie”.

S. Celina i s. Justyna odnowiły na ręce prymasa polski swoją profesję. Podczas Mszy św. z licznym udziałem sióstr zakonnych, również z innych zgromadzeń oraz bliskich sióstr jubilatek, abp Wojciech Polak przypomniał o roli powołania zakonnego, któremu towarzyszy łaska uzdalniająca do świadczenia o Bożej miłości.

„Pójście za Jezusem nie polega tylko na naśladowaniu Go, ale w istocie na upodobnieniu się do Jezusa”, mówił dalej prymas Polski i zaakcentował, że „widząc osoby konsekrowane doświadczamy, że tak właśnie żył Chrystus”.

Metropolita gnieźnieński przypomniał, że podstawą wierności powołaniu zakonnemu jest ufność wobec Boga, który wybiera ludzi do życia według rad ewangelicznych, „bo jest Ojcem znającym dobrze drogę, którą nas poprowadzi”.

W związku z Rokiem Życia Konsekrowanego abp Polak wyraził radość z przeżywania jubileuszu ślubów zakonnych, gdyż jest to okazja do wdzięczności Bogu „za dar życia i powołania jubilatek”, ale również jest to szansa, aby „wpatrzeć się w blask życia konsekrowanego i wciąż doświadczyć świeżości tego życia, którą osoby konsekrowanego promieniują na Kościół”, stwierdził hierarcha.

„Życie konsekrowane jest ciągle ważne dla Kościoła i świata i ważne dla obecności Kościoła w świecie”, mówił dalej prymas. Kaznodzieja zatrzymał się nad troską o nowe powołania zakonne zauważając, że „życie konsekrowane rozwija się nie tylko poprzez akcje czy kampanie powołaniowe, ale rodzi się poprzez przyciąganie”. Wyjaśniając tę myśl, abp Polak dodał, że młodych ludzi przyciąga przede wszystkim styl osób powołanych, „ich przyciąga nasza radość, piękno życia ewangelią i świadczenie, że są to propozycje, które warto przyjąć”, stwierdził w końcowej części homilii.

Jubilatki odnowiły na ręce prymasa Polski swoją profesję zakonną.

Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej prowadzą dom prymasa Polski w Gnieźnie. Należy do nich jedna z dzisiejszych jubilatek, s. Justyna.

Orlik 22.08.2015 Krótka relacja: