W czwartek, 30 lipca 2015 roku na szlak pieszego pielgrzymowania do Częstochowy wyruszyła grupa tczewska.
Pielgrzymkę rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana w parafii Matki Kościoła w Tczewie, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel
Homilia ks. biskupa W. Śmigla 30.07.2015:
Renata ze Smętowa Granicznego:
Ola z Tczewa:
Tczewscy pielgrzymi:
Relacja ze startu pielgrzymki 30.07.2015:
Żegnamy Was - śpiew:
Jesteśmy Kościołem pielgrzymującym, który czasem doznaje niedostatku, który cierpi, ale również jest to Kościół pełen radości i entuzjazmu, podobnie jak pielgrzymka – powiedział 30 lipca w Tczewie biskup Wiesław Śmigiel, który sprawował Mszę św. dla grupy tczewskiej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej do Częstochowy.
Biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej przypomniał, że piesza pielgrzymka to rekolekcje w drodze, podczas których „człowiek chce doświadczyć zmęczenia, poznać swój charakter a nawet doznać cierpienia”. Wszystko to służy spotkaniu z Miłosiernym Bogiem, mówił biskup. Przypomniał, że przez konferencje w drodze, modlitwę, śpiew a przede wszystkim przez Mszę św. pielgrzym ma szansę spotkać Boga jeżeli uważnie „otwiera się na Słowo Pana”.
Hierarcha akcentował znaczenie Kościoła pielgrzymującego i Kościoła tryumfującego. Ten drugi „jest u kresu czasów”, mówił bp Śmigiel i dodał, że jeżeli ktoś dzisiaj oczekuje Kościoła tryumfującego „to znaczy, że nie zna istoty Kościoła”. Kaznodzieja podkreślił, że „dzisiaj jesteśmy w Kościele nie tryumfującym, ale pielgrzymującym”. Charakteryzując ten Kościół przewodniczący Komisji KEP ds. Dialogu z Niewierzącymi wskazał, że jest to Kościół, „który czasem doznaje niedostatku, który cierpi, ale również jest to Kościół pełen radości i entuzjazmu, podobnie jak pielgrzymka”.
Biskup pomocniczy życzył pielgrzymom, żeby ich droga na Jasną Górę „nie była łatwa, bo wtedy może być niecelna”. „Ma to być droga właściwa, pełna wysiłku i radości, dla hartowania charakteru i przezwyciężenie słabości”, dodał hierarcha, dopowiadając, że życzy pątnikom „smaku tryumfu, kiedy wchodzi się na Jasną Górę i kiedy Matce Bożej można złożyć wszystkie intencje głęboko noszone w sercu”.
Z Tczewa wyruszyła jedna z pięciu grup diecezji pelplińskiej, które 13 sierpnia dotrą na Jasną Górę. Łącznie ma wędrować ponad tysiąc pielgrzymów.