91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 25.11.2024 r.
Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens

16 lipca biskup pelpliński Ryszard Kasyna sprawował Mszę św. dla ponad 20 tysięcy pielgrzymów, którzy przybyli do Sanktuarium Maryjnego w Sianowie.

Galeria zdjęć

Transmisja:

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 16.07.2023r.:

Reportaż:

„Zbyt wiele nasz naród doświadczał, by teraz na tkance tego narodu przeprowadzać różnorakie obyczajowe eksperymenty”, powiedział 16 lipca do ponad 20 tysięcy pielgrzymów zebranych w sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Msza św. sprawowana przy ołtarzu polowym w Sianowie zgromadziła tłumy pątników z całych Kaszub.

W homilii biskup Ryszard Kasyna powracał do motywu Ducha Świętego podkreślając, że „pielgrzymujemy do sanktuarium, aby prosić Ducha Świętego o Jego Bożą moc a Maryja, jak kiedyś w Wieczerniku czekała na zesłanie Ducha Świętego tak dzisiaj wszystkim nam, współczesnym pielgrzymom towarzyszy, byśmy doświadczyli przyjścia Ducha Świętego”.

Hierarcha przypomniał pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski i jego modlitwę, by Duch Święty odnowił oblicze polskiej ziemi. Zauważył, że mało kto liczył, że pragnienie papieża się spełni, „a jednak stało się inaczej”, uzupełnił kaznodzieja i przywołał zmiany, które dokonały się wówczas w Polsce.

Bp Kasyna mówił dalej, że „brakuje nam dzisiaj Jana Pawła II”, ale powinniśmy naśladować modlitwę polskiego papieża, bo „potrzebujemy ufności, jaką miał Jan Paweł II i jaką miała Maryja”, dodał.

Przywołując wzór rodziny Ulmów, która we wrześniu będzie beatyfikowana w Markowej, biskup pelpliński apelował, by współczesne rodziny naśladowały tę  męczeńską rodzinę w jej zaufaniu Bogu.

Nawiązując do trudnych czasów dla współczesnych rodzin, które są poddawane różnym szkodliwym modom, bp Kasyna stwierdził, że „musimy mówić głośno wszystkiemu ‘nie’, co nasze rodziny obraża i poniża” i dodał, że „zbyt wiele nasz naród doświadczał, by teraz na tkance tego narodu przeprowadzać różnorakie obyczajowe eksperymenty”. Podkreślił dalej, że „Polska rodzina tych eksperymentów nie chce i nie potrzebuje, nie chce zalewu antywartości, ma prawo do godnego pełnienia swej misji wychowawczej, formacyjnej i religijnej”.

Kult Matki Bożej Sianowskiej sięga XIX wieku a łaskami słynąca figura Madonny z Dzieciątkiem datowana jest na XV wiek.

Każdego roku do tej niewielkiej wsi przybywają tysiące pielgrzymów. Uroczystości odpustowe z okazji święta Matki Bożej Szkaplerznej trwają ponad Oktawę. W tym roku zakończą się 24 lipca.
Tak pielgrzymowali wierni do Sianowa - tu znajdziesz link do zdjęć z poszczególnych pielgrzymek