Biskup Ryszard Kasyna w sanktuarium Maryjnym w Sianowie koło Kartuz 19 lipca przestrzegał: „niewierność stała się sposobem na życie, dlatego nużymy się w niej, brniemy w niej we wszystkich dziedzinach życia a dla niektórych niewierność stała się cnotą a wierność przejawem naiwności, braku inicjatywy a nawet orężem politycznym”.
Sianowo Powitanie przez dzieci 19.07.2015:
Sianowo powitanie przez laikat 19.07.2015:
Sianowo powitanie przez ks. kan. E. Grzędzickiego 19.07.2015:
Homilia Ks. biskupa R. Kasyny w Sianowie 19.07.2015:
Janusz Śniadek:
Biskup pelpliński przewodniczył uroczystościom odpustowym w sanktuarium Królowej Kaszub, dokąd przybyło około 20 tysięcy wiernych, także z Kanady, którzy zabierają ze sobą kopię Figury Sianowskiej poświęconą dzisiaj. Na modlitwę, która zawsze odbywa się w niedzielę po wspomnieniu Matki Bożej z Góry Karmel (16 lipca), dotarły liczne pielgrzymki piesze. Najdłuższą trasę, 116 km odbyła pielgrzymka z Miastka. Najliczniejszą grupę tworzyli wierni z Sierakowic, ponad tysiąc osób. Pieszo przyszło razem prawie 5,5 tyś. pątników. Licznie prezentowały się wspólnoty wiernych w strojach kaszubskich. Burmistrz Kartuz powiedział przed Mszą św., że Kaszubi przychodzą prosić Sianowską Panią, „żeby strzegła jedności Kaszubów”. Język kaszubski pojawił się również w liturgii. W słowach powitania Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego podkreślił, że „na placu jest rzesza grzeszników, ale również rzesza ludzi głębokiej wiary, którzy modlą się tutaj w przekonaniu, że można się poprawić i być lepszym człowiekiem”.
Witając zebranych kustosz sanktuarium nawiązał do trudu tysięcy pątników, którzy przybyli na uroczystości oraz zbliżającego się jubileuszu 200-lecia obecnego kościoła w Sianowie i 50-lecia koronacji Figury MB Sianowskiej. Ks. kan. Eugeniusz Grzędzicki powiedział, że w ramach przygotowań do jubileuszu obecny rok poświęcony jest wdowieństwu.
W pierwszych zdaniach homilii główny celebrans powiedział: „Tu spotykamy się z Matką i przypominamy sobie, że jesteśmy braćmi, siostrami, Jezusową rodziną”, bp Kasyna dodał, że sanktuarium jest miejscem „świętym, miejscem spotkania i duchowego wzrastania”. „Tu chcemy odnowić pragnienie życia radością Ewangelii”, stwierdził hierarcha. Realizacji tych pragnień wielką pomocą jest Maryja, która „zawsze pozostawał wierna, bez cienia wątpliwości”, mówił dalej biskup. Wierność na zwór Maryi była głównym tematem homilii, gdyż w Matce Chrystusa kaznodzieja widzi „nauczycielkę wierności”, bardzo potrzebną w obecnych czasach, gdy „niewierność stała się obywatelem dnia codziennego”.
Bp Kasyna w analizie współczesnych postaw ludzkich wskazał, że „niewierność stała się sposobem na życie, dlatego nużymy się w niej, brniemy w niej we wszystkich dziedzinach życia a dla niektórych niewierność stała się cnotą a wierność przejawem naiwności, braku inicjatywy a nawet orężem politycznym”.
Biskup pelpliński przypominał o potrzebie wierności Bogu oraz Ojczyźnie. W odniesieniu do Boga hierarcha apelował o „wierność nie tylko znajomości przykazań, ale o wierność w wypełnianiu ich”. „Przykazania nie podlegają prawom wolnego rynku”, dodał biskup. Mówiąc zaś o wierności Ojczyźnie bp Kasyna prosił, aby się nie zniechęcać, gdyż jest to poddawanie się „owocom powszechnej niewierności”. „Niewierność nas uśpiła, podzieliła, niewierność prawdzie historycznej wykształciła obywateli, którzy nie pamiętają korzeni Polski”, stwierdził hierarcha dodając, że należy sprzeciwiać się poglądom sugerującym początek historii Polski w 1945 roku albo w momencie wstępowania do Unii Europejskiej. Biskup pelpliński przypomniał o tysiącletniej historii naszej Ojczyzny od momentu jej Chrztu, co „zrodziło związek miłości Boga i Ojczyzny, który rodzi bohaterów a co przez niektórych bywa przemilczane, kwestionowane a nawet ośmieszane”.
Dlatego, konkludował kaznodzieja, „przychodzimy Maryjo do Twojej szkoły, aby uczyć się wierności Bogu i Ojczyźnie, bo Ty jesteś Królową Kaszub i całego naszego Narodu”.
W Sianowie czczona jest Matka Chrystusa w łaskami słynącej figurze Madonny z Dzieciątkiem. Od niepamiętnych czasów przybywają tam pielgrzymi, szczególnie młodzież i zakochani oraz osoby pragnące wyprosić dla siebie Boże błogosławieństwo dla życia małżeńskiego i rodzinnego. Figura została ukoronowana koronami papieskimi w 1966 r. Przyszły rok będzie jubileuszowym obchodem 50-lecia od tego wydarzenia w połączeniu z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski.
Tegoroczne uroczystości odpustowe, jak zawsze, trwać będą ponad oktawę i zakończą się 27 lipca. Na wspólnej modlitwie zgromadzą się między innymi rodzice z niemowlętami i małymi dziećmi, narzeczeni, członkowie bractw i stowarzyszeń katolickich, małżonkowie świętujący w tym roku jubileusze małżeńskie, kierowcy i rzemieślnicy.
Sianowo Krótka relacja 19.07.2015: