91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 16.04.2024 r.
Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

27 maja odbyło się w Pelplinie spotkanie przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich diecezji pelplińskiej w intencji odnowy diecezji w łaskach Ducha Świętego.

/rozszerzymy/

Galeria zdjęć

Homilia ks. bpa Ryszarda Kasyny 27.05.2023r.:

„Kościół, który kocham” – konferencja bpa Arkadiusza Okroja - 27.05.2023:

Rozmowa z Anną Marią Kolberg z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej 27.05.2023:

Wypowiedzi uczestników o Kościele 27.05.2023:

 

Kolejny raz w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, 27 maja na modlitwie „o odnowę diecezji” spotkali się w Pelplinie przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich diecezji pelplińskiej. Podczas Mszy św. biskup diecezjalny Ryszard Kasyna zauważył, że dar Ducha Świętego sprawia, że „na ziemi powstaje prawdziwa wolność, która jednoczy ludzi”.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. W homilii hierarcha ubolewał nad brakiem porozumienia u współczesnych ludzi. „Mimo, że istnieje wiele nowych wspólnych form życia, komunikowania się i podróżowania, to co raz mniej się rozumiemy”, mówił kaznodzieja.

„Zesłanie Ducha Świętego oznacza uwolnienie Ducha, który daje wolność, daje bezkres, by działanie Boga nie było ograniczone”, stwierdził bp Kasyna i dodał, że „Pięćdziesiątnica oznacza wiązać i jednoczyć”. „Bóg wiąże się przez to ludźmi i wszczepia na stałe siłę dobra w tym świecie”, kontynuował duchowny.

Biskup podkreślił, że dzięki Duchowi Świętemu „na ziemi powstaje prawdziwa wolność, która jednoczy ludzi”.

Po Mszy św. konferencję na temat: „Kościół, który kocham” wygłosił biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj. Duchowny podkreślił istotę wiary w Kościół, który „jest wyjątkowy”, bo „jest święty”, dodał prelegent nawiązując do Credo. Biskup przypomniał, że w Kościele łączy nas wiara, a ona prowadzi „do przylgnięcie do Boga, do liczenie się z Nim”.

Kolejnymi punktami programu była praca w grupach dyskusyjnych i modlitwa „o wylanie Ducha Świętego dla diecezji”.

W wywiadzie dla Radia Głos przedstawicielka Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, który organizował spotkanie, Anna Maria Kolberg, wskazała na trzy cele spotkania: „modlitwa, wspólne formowanie się i wzajemne komunikowanie się, czyli rozmawianie ze sobą przy jednoczesnym wsłuchiwaniu się, co biskup ma nam do przekazania”.