91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 25.11.2024 r.
Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens

Rocznica wybuchu wojny wywołanej przez Rosję w Ukrainie jest okazją do prezentacji najważniejszych działań Caritas Diecezji Pelplińskiej wspierającej Ukraińców w ich ojczyźnie i w Polsce.

Pomoc dla Ukrainy

1.     W centrali Caritas w Pelplinie utworzono Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom (zatrudniona została jedna osoba z Ukrainy (od marca do grudnia 2022, inni pracownicy Caritas zostali oddelegowani do pomocy w Centrum).

2.     W lutym 2022 w odpowiedzi na apel Biskupa Ryszarda przeprowadzono zbiórkę pieniężną we wszystkich parafiach diecezji pelplińskiej. Zebrana kwota to: 2.297.416,96 zł.

3.     W magazynie Caritas diecezji w Jabłowie zorganizowano zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców przybywających do naszej diecezji, łącznie wydano 1150 kg żywności, 134 kg odzieży, 224 kg środków higienicznych i środków czystości, 229 kg artykułów dziecięcych, ponadto koce śpiwory, kołdry i poduszki.

4.     Część zebranych artykułów spożywczych, środków czystości i środków finansowych przekazano bezpośrednio na teren Ukrainy (transporty organizowane ze Starogardu Gd., Tczewa, Wiela).

5.     W obiektach parafialnych na terenie diecezji pelplińskiej zamieszkało 60 osób. Caritas pomogła wyposażyć te pomieszczenia w meble i sprzęt AGD oraz zawarła umowy z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim oraz Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w sprawie refundacji pobytu uchodźców w budynkach parafialnych.

6.     We wszystkich parafiach diecezji zorganizowano akcję „Paczka dla Ukrainy”. Łącznie przygotowano 1.500 paczek, które trafiły do rodzin pozostających na Ukrainie. Każda paczka miała pozwolić przeżyć 1 rodzinie przez tydzień.

7.     Dla uchodźców przebywających na terenie diecezji zakupiono 250 e-kodów na zakupy w Biedronce, które pozwoliły zakupić najpotrzebniejsze rzeczy.

8.     Wspierano, punkt pomocy dla uchodźców przybywających do Polski, znajdujący się w Bytowie (po pomoc zgłaszało się tam nawet kilkaset osób dziennie). Pomoc finansowa na zakup żywności, przekazanie artykułów spożywczych, środków czystości, kodów na zakupy).

9.     Zakupiono łóżka dla grupy uchodźców z dziećmi, którzy zostali zakwaterowani w ośrodku w Mezowie.

10. Dzieci z Ukrainy, które przebywają na terenie diecezji pelplińskiej uczestniczyły w koloniach organizowanych przez Caritas Diecezji Pelplińskiej.

11. Dofinansowano organizacje kursów języka polskiego dla uchodźców w Chmielnie i Starogardzie Gdańskim.

12. Osoby stare zostały włączone w program „Na codzienne zakupy” (karty na zakupy do sklepów sieci Biedronka).

13. Finansowano zakup leków i innych potrzebnych uchodźcom środków medycznych, była np. potrzeba zorganizowania pilnej opieki onkologicznej dla ciężko chorej osoby.

14. Pomagano w koordynacji transportu osób do miejsc zakwaterowania, zwłaszcza osób niepełnosprawnych i starszych

15. Dofinansowano koszty transportu wolontariuszy do punktów pomocy na granicy z Ukrainą.

16. Sfinansowano stypendia na naukę zawodu.

17. Wsparto finansowo Seminarium Duchowne w Brzuchowicach i parafie ukraińskie, w których pracują księża z diecezji pelplińskiej.

18. Opłacono wynajem mieszkań dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie na terenie naszej diecezji.

19. Zorganizowano miejsca w przedszkolu dla dzieci uchodźców.

20. Pomagano w znajdowaniu zatrudnienia dla uchodźców.

21. Organizowano i koordynowano opiekę duchową w miejscach pobytu uchodźców (m.in. organizacja nabożeństw).

22. Wyremontowano i przygotowano ośrodek dla 20 uchodźców w Zaworach.

 

Szacunkowo z różnych form pomocy w Caritas Diecezji Pelplińskiej skorzystało około 5.800 osób dorosłych i 2.800 dzieci.