91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 07.02.2023 r.
Imieniny: Romuald, Ryszard, Teodor

29 listopada odbyło się w Pelplinie uroczyste otwarcie Kociewskiego Centrum Kultury prowadzone przez Diecezję Pelplińską.

 

Galeria zdjęć

 

 

 

W ramach prowadzonej od kilku lat rewitalizacji budynków i ogrodów pocysterskich w Pelplinie otrzymują one nowe przeznaczenie. Niektóre z nich stają się Kociewskim Centrum Kultury.

Uroczysta inauguracja placówki zgromadziła bardzo wielu gości z regionu oraz z całej Polski, w tym przedstawicieli parlamentu, wojewodę pomorskiego, samorządowców, reprezentantów instytucji kultury z całego kraju, szefów służb mundurowych, szkół i stowarzyszeń regionalnych.

Przemawiając do zebranych biskup pelpliński Ryszard Kasyna przypomniał, że pocysterski kompleks z bazyliką katedralną w Pelplinie na czele znajduje się na prestiżowej liście „Pomników Historii”. Hierarcha podkreślił, że poza katedrą ogromnie cennymi obiektami, kryjącymi wysokiej klasy zabytki i dzieła jak jedyną w Polsce Biblię Gutenberga są Muzeum Diecezjalne i Biblioteka Diecezjalna. Biskup pelpliński akcentował, że pocysterskie dziedzictwo „jest nie tylko perełką ziemi pomorskiej, ale również całej naszej Ojczyzny”. Dodał, że poprzez takie inicjatywy, jak otwarte Kociewskie Centrum Kultury „pocysterskie dziedzictwo nabiera pełniejszego kształtu i zaczyna na nowo żyć, ukazując piękno tego miejsca”. Biskup zauważył, że realizowane projekty są też „świadectwem odpowiedzialności” współczesnego pokolenia za przekazane dziedzictwo kulturowe.

Wiceminister w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin wyraził uznanie dla profesjonalnie przygotowanych i realizowanych projektów a diecezję pelplińską uznał „za najbardziej skuteczną w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej na renowację zabytków”. Mówca wyraził też przekonanie, że Kociewskie Centrum Kultury „ambitną ofertą kulturalną przyciągnie mieszkańców całego regionu”.

Marian Kurek przybliżył najistotniejsze założenia finalizowanego dzisiaj projektu, zwracając uwagę, że „nadrzędnym jego celem jest ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego średniowiecznego opactwa pocysterskiego w Pelplinie”. Główne zamierzenia to „stworzenie kulturowej i edukacyjnej oferty związanej z opactwem”, utworzenie nowej instytucji, czyli Kociewskiego Centrum Kultury oraz „wzbogacenie dotychczasowej oferty turystycznej średniowiecznego opactwa”.