W niedzielę, 25 września 2022 r., w Lesie Szpęgawskim odbyły się uroczystości patriotyczno - religijne za pomordowanych w 1939 r.
Został odczytany okolicznościowy referat przypominający niemiecką zbrodnię. Licznie zgromadzone delegacje złożyły kwiaty przy pomniku. W intencji pomordowanych była sprawowana Msza Święta, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj.
Homilia ks. bpa Arkadiusza Okroja w Szpęgawsku 25.09.2022:
25 września w Lesie Szpęgawskim koło Starogardu Gd. odbyły się doroczne uroczystości patriotyczno-religijne ku czci zamordowanych tam przez Niemców w czasie II wojny światowej 7 tysięcy osób. Podczas Mszy św. biskup Arkadiusz Okroj podkreślił, że człowiek „to również dusza, której nie można unicestwić.
Po złożeniu kwiatów przy pomniku ofiar zbrodni wojennej Mszę św. koncelebrowali z biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej Arkadiuszem Okrojem księża z dekanatów starogardzkiego i tczewskiego oraz z Pelplina.
Homilie główny celebrans rozpoczął od nawiązaniu do ewangelii z dzisiejszej niedzieli, stwierdzając, że „do nas właśnie Pan Bóg posyła umarłych, byśmy uwierzyli i otworzyli się na mądrość potrzebną społeczeństwu”. Kaznodzieja nawiązał do wojennych doświadczeń z 1939 roku i współczesnych na Ukrainie. Mówił, że „gdy społeczeństwo cieszy się dobrobytem może zamknąć się na mądrość, może ulec samowystarczalności, iluzji poczucia bezpieczeństwa”. Dodał: „gromadzimy się tu dzisiaj, by do nas mówili umarli i by historia, która tu się wydarzyła nie została zapomniana lub zdeformowana”.
Bp Okroj nawiązał do tegorocznych uroczystości w niemieckim obozie dla kobiet w Ravensbrück, gdzie przemawiała Wanda Półtawska. Więźniarka tegoż obozu przywoływała słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że „to miejsce ma nauczyć mądrości, dzięki której będzie można zrozumieć na czym naprawdę polega człowieczeństwo, które nie jest tylko ciałem, ale syntezą ducha i ciała”.
Duchowny stwierdził, że „póki my żyjemy będziemy tu przychodzić, by się modlić”. Kaznodzieja dodał, że „każda modlitwa pozwala głębiej spojrzeć na świat, w którym przyszło nam żyć, to również nauka mądrości o człowieczeństwie, które jest nie tylko ciałem, ale to również duszą, której nie można unicestwić”.
Biskup apelował, by w wychowaniu młodzieży zadbać o katechezę i etykę, która uwzględni duchowy wymiar życia ludzkiego, „bo inaczej bez tych wysiłków wyhodujemy pokolenie, które wierzy tylko w ciało”.
Uroczystości w Lesie Szpęgawskim każdego roku gromadzą parlamentarzystów, samorządowców, liczne delegacje służb mundurowanych, szkół, stowarzyszeń i wielu innych grup społecznych.
Las Szpęgawski nazywany jest Golgotą Kociewia.