91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 02.12.2022 r.
Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

W niedzielę, 11 września w Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Centralnym punktem odpustu była Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny.

Galeria zdjęć

 

Homilia ks. bpa Ryszarda Kasyny:

 

 

„Maryja pozostaje zawsze żywym przesłaniem Boga i dlatego nie należy do przeszłości, ale dla każdego pokolenia jest współczesna”, powiedział 11 września biskup pelpliński Ryszard Kasyna do tysięcy wiernych zgromadzonych w najstarszym na Pomorzu Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie.

Msza św. przy tzw. Studzience, gdzie w XIV wieku dokonał się cud uzdrowienia syna smolarza, jest każdego roku centralnym punktem odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piasecznie koło Gniewu w diecezji pelplińskiej.

W homilii do około 15 tysięcy wiernych zebranych w duchowej stolicy Kociewia, biskup pelpliński zauważył, że „przybywamy do Maryi, aby Jej przedstawić nasze wspólnotowe i rodzinne potrzeby, aby prosić Ją o wybaczenie, przybywamy w tej Mszy św. podziękować, bo Eucharystia jest zawsze dla nas dziękczynieniem”.

Nawiązując do nauczania kard. Josepha Ratzingera, hierarcha zauważył, że Maryja na kartach Biblii nie mówi o sobie, ale zawsze o Jezusie, „pokazuje nam Boga”. Duchowny dodał, że „Maryja pozostaje zawsze żywym przesłaniem Boga i dlatego nie należy do przeszłości, ale dla każdego pokolenia jest współczesna, bo jest uosobienie żywego orędzia Pana Boga”.

Kaznodzieja zauważył, że życie wymaga od człowieka przyjęcia zobowiązań i „jasnych decyzji”. Dlatego też „Z Maryją i przez Nią przychodzi do nas Boże światło”, dodał biskup.

Przybliżając wzór życia Świętej Rodziny, bp Kasyna przypomniał, że Maryja i św. Józef  „przypominają o nasze odpowiedzialności wobec Boga, który z miłującymi Go współdziała we wszystkim dla ich dobra”.

Na zakończenie homilii biskup diecezjalny apelował: „Niech nasza ludzka rodzina do końca zaufa Chrystusowi i Jego Matce”.

Od sobotniego południa do Piaseczna przybywali pielgrzymi, w tym piesi z diecezji pelplińskiej a także z sąsiedniej diecezji elbląskiej.

Wśród pątników, którzy pieszo dotarli do Sanktuarium Królowej Pomorza i Matki Jedności w niedzielę byli również Ukraińcy, niekatolicy, wędrujący z parafią ze Smętowa Granicznego.

Uroczystości odpustowe potrwają przez oktawę, gromadząc na specjalnych modlitwach między innymi nauczycieli, chorych, kapłanów, rolników, dzieci i młodzież oraz czcicieli Żywego Różańca.

Piaseczno przez wieki gromadzi wiernych. Szczególnej sławy nabrało w 1968 roku, gdy papieskie korony na oblicze Madonny z Dzieciątkiem nałożył, zastępując bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Karol Wojtyła. Figura była obecna przy ołtarzu papieskim w Pelplinie, gdy św. Jan Paweł II celebrował tam Mszę św. w 1999 roku.

Wśród pielgrzymów, którzy modlili się w Piasecznie byli między innymi św. o. Maksymilian Kolbe i bł. s. Marta Wiecka.