91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 28.11.2022 r.
Imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

27 sierpnia odbył się w Piasecznie XXVIII. Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia im. Jana Ejankowskiego oraz XXIII. Przegląd Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza.

Niezwykłe święto kultury regionu połączone z oddaniem czci Matce Bożej w Piasecznie rozpoczęła Msza św. w sanktuarium pod przewodnictwem proboszcza parafii Opalenie ks. Waldemara Opłatkowskiego.

Galeria zdjęć.

https://www.youtube.com/watch?v=YO6vy6EnrG8

 

   

 

Pomorski Folklor ku czci Matki Bożej w Piasecznie

 

27 sierpnia w Piasecznie odbył się XXVIII. Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia im. Jana Ejankowskiego oraz XXIII. Przegląd Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza.

To bogata tradycja, którą przerwała tylko pandemia. U początku wydarzenia znajdują się nieżyjący już twórcy przeglądów: dawny kustosz Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie ks. prałat dr Kazimierz Myszkowski oraz regionaliści kociewscy Jan Ejankowski i Teofil Watkowski. Im też uczestnicy tegorocznego święta folkloru oddali hołd modląc się i składając kwiaty na ich grobach.

Sobotnie spotkanie rozpoczęła Msza św. w sanktuarium w Piasecznie. Główny celebrans ks. Waldemar Opłatkowski z Opalenia we wstępie podkreślił, że liturgia jest modlitwą „w intencji rodzin i wspólnoty kociewskiej”.

Występy na scenie przy szkole im. bł.  ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie poprzedziło uroczyste otwarcie imprezy. Burmistrz Gminy Gniew Maciej Czarnecki zauważył, że Piaseczno promieniuje nie tylko przez sanktuarium Maryjne, ale również poprzez organizowane tam przez różne środowiska wydarzenia kulturalne. Poseł Kazimierz Smoliński szczególnie dziękował organizatorom, że nie tylko podtrzymują tradycję przeglądów, ale pamiętają również o pomysłodawcach i długoletnich twórcach przeglądów folklorystycznych w najstarszym na Pomorzu Sanktuarium Maryjnym.

Prezes Zarządu „Piaseczno Folklor Festiwal” Krzysztof Luchowski witając zebranych w imieniu gościnnej i pracowitej ziemi kociewskiej, podkreślił wkład mieszkańców Piaseczna i tutejszej parafii w organizację wydarzenia i serdeczne przyjęcie uczestników przeglądu.

Przez wiele godzin trwały występy a towarzyszyły im stoiska z kuchnią regionalną.

Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie Anna Czyżewska podkreśliła, że celem imprezy jest popularyzja kultury regionu, ochrona gwary, obrzędów i zwyczajów, wymiana doświadczeń artystycznych między zespołami, wspieranie oraz promocja regionalnej twórczości artystycznej.

Na scenie pojawiły się zespoły z Kociewia, z innych regionów Pomorza a także z Warmii i Mazur.

Wyniki występów konkursowych wyłoniły laureatów z Kociewia: Zespół Folklorystyczny "Gzuby z Pelplińskiej Dwójki", Kociewska Familija, Zespół Folklorystyczny "Rokocinianki". Wyróżnienie otrzymali: Kociewska Kapela "Fefernóski" oraz Zespół Folklorystyczny "Błękitna Wstęga". W XXIII. Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza najlepsi okazali się: Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle", Zespół Pieśni i Tańca "Młode Powiśle", Zespół Folklorystyczny "Żuławianki". Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Zespół Folklorystyczny "Tęcza Warmii".

 ks. I. S.