91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 06.02.2023 r.
Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia

W 2014 roku Jasną Górę odwiedziło więcej pielgrzymów niż w rok wcześniej. Do sanktuarium przybyło 3 mln 600 tys. wiernych. To o 100 tys. więcej niż przed rokiem. Jasnogórski klasztor wciąż pozostaje jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego na świecie i najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce.

 

Jak podał kustosz Jasnej Góry, o. Ignacy Rękawek w minionym roku w 196 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział ponad 927 tys. osób. Najliczniejszymi były spotkania: Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, rolników, motocyklistów, ludzi pracy i Anonimowych Alkoholików. Wielu wiernych, prawie 139 tys., przybyło na Jasną Górę w grupach parafialnych. Konsekwentnie Matce Bożej zawierzają swoja przyszłość maturzyści, których w 2014 r. w 780 grupach przyjechało 135 tys. osób. Nie ustaje także pielgrzymowanie dzieci pierwszokomunijnych. W 584 grupach przybyło ich prawie 35 tys.

Obok grup, które już od wielu lat przybywają na Jasną Górę, w 2014 r. po raz pierwszy dotarły: Narodowa Pielgrzymka Husarii, pielgrzymka Młodzieży Narodowej, Grup Historyczno-Rekonstrukcyjnych i Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W lipcu, w trzech turach, Jasną Górę odwiedzili żołnierze Gwardii Szwajcarskiej, czyli „papieskie wojsko”. Była to pierwsza wizyta gwardii papieskiej w Polsce. Gwardziści przeżywali pielgrzymkę do Polski z okazji kanonizacji Jana Pawła II.

Fenomenem Jasnej Góry wciąż pozostaje piesze pielgrzymowanie. W ubiegłym roku przed Cudowny Obraz Matki Bożej przyszło 266 pielgrzymek, a w nich około 128 tys. pątników. Pielgrzymi wędrowali z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II, z modlitwą za Światowe Dni Młodzieży w Polsce, w intencjach papieskiej podróży do Korei a także z błaganiem o pokój na świecie. Ubiegłoroczna wędrówka do Częstochowy dla wszystkich grup była okazją do wdzięczności za świętego papieża pielgrzyma i wraz z nim do pogłębiania wiary w Jezusa Chrystusa.

Papież z Polski to wielki orędownik pokoju, dlatego również za jego wstawiennictwem pielgrzymi prosili o zgodę i o wolność do wyznawania wiary. Obecni na pielgrzymce wrocławskiej misjonarze przypominali, że na świecie co pięć minut ginie jeden chrześcijan, a i my musimy być dziś gotowi oddać życie za Chrystusa.

Dla wielu grup piesza pielgrzymka w 2014 r. była również przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Polsce.

Jak podaje kustosz Jasnej Góry wzrasta ilość pielgrzymek rowerowych. Przyjechało ich 110 a w nich 6 tys. osób. Więcej było też biegaczy i biorących udział w pielgrzymce konnej oraz na rolkach.

Sanktuarium odwiedziło 95 tys. pielgrzymów i turystów zagranicznych z 78 krajów świata. Najwięcej przybyło Niemców, Włochów, Francuzów, Hiszpanów i gości ze Stanów Zjednoczonych.

Miniony rok był czasem dziękczynienia za kanonizację św. Jana Pawła II, który wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę. W dniu jego kanonizacji, 27 kwietnia, pielgrzymi mogli uczestniczyć w uroczystościach kanonizacyjnych za pośrednictwem telebimu na placu przed Szczytem. Tuż po ogłoszeniu kanonizacji, na Jasnej Górze została odprawiona jedna z pierwszych Eucharystii dziękczynnych. Narodowe dziękczynienie za kanonizację papieża-Polaka miało miejsce na Jasnej Górze 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II zostały otwarte dwie okolicznościowe wystawy. W Sali Rycerskiej wciąż czynna jest wystawa wotów Jana Pawła II dla Jasnej Góry. W Arsenale zorganizowano ekspozycję „Rzemiosło w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”. W Wieczerniku czynna była także wystawa zdjęć autorstwa fotografa Zdzisława Sowińskiego. Nakładem wydawnictw Paulinianum i Michalineum ukazał się album pt. „Święty Jasnogórskiej Matki”, ukazujący historię pielgrzymek Jana Pawła II na Jasną Górę;

Od 15 lutego codzienna transmisja Apelu Jasnogórskiego przez Telewizję Trwam jest dostępna na cyfrowym multipleksie szerszemu gronu odbiorców na całym świecie. Telewizja Trwam transmituje także z Jasnej Góry niedzielną Mszę św. o godz. 9.30.

W minionym roku na rynku muzycznym ukazały się trzy kolejne płyty z serii Jasnogórska Muzyka Dawna - Musica Claromontana. Na krążkach: nr 41, 49 i 56, znalazły się utwory Józefa Elsnera, kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organizatora życia muzycznego, nauczyciela Fryderyka Chopina, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kultury muzycznej w Polsce I poł. XIX wieku. Płyta nr 54 z cyklu „Jasnogórska Muzyka Dawna – Ciemne jutrznie” otrzymała nominację do muzycznej nagrody Fryderyk 2014 w kategorii muzyka poważna.it / Jasna Góra