Artykuł sponsorowany
Ślub, chrzciny, pierwszy krok dziecka, najpiękniejsze chwile spędzone z rodziną i przyjaciółmi, wakacyjne przygody. Wszystkie te ważne wydarzenia chcielibyśmy jak najdłużej zachować w pamięci, by później na starość móc pochwalić się nimi w gronie najbliższych osób. Dzisiaj uwieczniamy niezapomniane momenty, robiąc tysiące zdjęć, które później miesiącami zalegają w pamięci komórki, albo są usuwane. Na szczęście niektórzy wciąż wolą je podziwiać w tradycyjnym albumie, który ma ponadczasowe zalety. W tym celu dokonują selekcji najlepszych ujęć i zamawiają wykonanie odbitek.
Jak powstają odbitki fotograficzne?
Aby uzyskać obraz na papierze fotograficznym, należy go naświetlić przy pomocy specjalnego urządzenia, rzutującego informacje zapisane na pliku cyfrowym. Dziś odbitki zdjęć online wykonuje się dosłownie w sekundy. Warto docenić postęp technologiczny, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze niedawno, kiedy królowały klisze fotograficzne, na efekt czekało się tygodniami.
Rodzaje odbitek fotograficznych
Kiedy decydujemy się na stworzenie własnego papierowego albumu ze zdjęciami, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę 2 podstawowe parametry:
- rozmiar fotografii, jaki chcemy uzyskać (najczęstsze formaty 9 x 13 cm, 10 x 13 cm, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm);
- rodzaj papieru fotograficznego.
Wybór zależy od celu, jaki chcemy uzyskać. Niektóre odbitki fotograficzne pięknie prezentują się w dużych formatach. Są też takie, które tracą najcenniejsze atuty podczas powiększania. Warto się zastanowić również, czy w wybranym przez nas rozmiarze nie dojdzie do zmiany proporcji. Unikniemy wtedy nieestetycznych białych krawędzi lub ucięcia kadru.
Rodzaje podłoża odbitek
Drugim istotnym kryterium jest rodzaj podłoża, na którym ma prezentować się obraz. Jednym z najczęściej wybieranych jest błyszczące, gdyż daje wyraziste i intensywne wrażenia kolorystyczne oraz wydaje się być bardziej eleganckie. Oprócz dużej ilości zalet natury estetycznej ma też swoje mankamenty. Widać na nim wszystkie odciski palców, dlatego odbitki lepiej włożyć od razu do osłoniętego transparentną folią albumu. Kolejną wadą jest to, że duże formaty raczej nie są dla niego.
Jeżeli mamy świadomość, że zdjęcia będą przechodziły z rąk do rąk, wtedy lepiej skorzystać z papieru matowego, który jest bardziej odporny na zniszczenia. Ponadto wspaniale sprawdzi się, jako wypełnienie wiszącej ramki, ponieważ słabiej odbija światło, nie błyszczy się, co ułatwia oglądanie.
Jak uzyskać odbitki?
Fotografie możemy wywoływać stacjonarnie w lokalnym zakładzie fotograficznym. Jeżeli nie chce nam się wychodzić z domu i mamy dostęp do komputera i Internetu, praktycznym pomysłem są odbitki zdjęć online. W zaciszu własnego pokoju dokonujemy wyboru najlepszych ujęć, a intuicyjny i bezpieczny program komputerowy pomaga przesłać je na serwer odbiorcy.
Artykuł sponsorowany