91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 28.11.2022 r.
Imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław


Zintegrowany projekt rewitalizacyjny prowadzony przez Gminę Pelplin składa się z dwóch mniejszych, które nie mogą bez siebie funkcjonować.

Są to: Pelplin – nowe horyzonty oraz Rewitalizacja zdegradowanej przestrzeni w obrębie ulic: Starogardzka, Limanowskiego, Szpitalna, Pólko w Pelplinie. Ich celem jest wielopłaszczyznowa rewitalizacja społeczna, którą planuje się osiągnąć zarówno poprzez realizację zadań inwestycyjnych, jak i działania wspierające osoby z obszaru rewitalizacji. W tym artykule skupimy się na działaniach wspierających, których realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
- Bardzo się cieszę, że naszej placówce przypadła rola prowadzenia działań w ramach projektu Pelplin – nowe horyzonty. Po frekwencji w poszczególnych zajęciach widać, iż były one bardzo potrzebne w naszym mieście. Dołożymy największych starań by prowadzony projekt przyniósł zamierzone cele – zapewnił Maciej Laskowski Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pelplinie.     
W ramach projektu „Pelplin - nowe horyzonty” utworzono Centrum Wsparcia Rodzin w Pelplinie (CWR), które działa w dwóch płaszczyznach: specjalistyczne wsparcie rodzin oraz wsparcie dzienne obejmujące wsparcie dzieci. Od 1 kwietnia 2022 opieką została objęta grupa ok. 50 osób ze zdiagnozowanego obszaru zdegradowanego, która dotychczas skorzystała z następujących działań:
Zajęcia z arteterapii - zajęcia z wykorzystaniem różnych dziedzin artystycznych: rzeźba, malarstwo, taniec czy śpiew. Spotkania odbyły się 16 i 18 maja, podczas których uczestnicy słuchali muzyki, malowali i rozmawiali o swoich emocjach.
Zajęcia edukacyjne „Żywa lekcja historii” - spotkanie odbyło się 23 maja, podczas którego uczestnicy mieli okazje zapoznać się z życiem średniowiecznego rycerza.
Zajęcia z muzykoterapii - zajęcia wykorzystujące muzykę jako środek stymulujący rozwój dziecka i korygujący ich zachowanie. Spotkania odbyły się 6 i 8 czerwca, podczas których uczestnicy śpiewali, grali na instrumentach oraz malowali.
Zajęcia edukacyjne „Jak powstaje wełna” - spotkanie odbyło się 15 czerwca, podczas którego uczestnicy zapoznali się z całym procesem pozyskiwania wełny, od chowu owcy aż po jej strzyżenie. 
Grupowe zajęcia z psychologiem - zajęcia miały miejsce 13 czerwca, podczas których uczestnicy rozmawiali nt. emocji oraz oglądali film edukacyjny.  
Wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – wyjazd odbył się 23 czerwca i obejmował wizytę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
W najbliższym czasie planowane jest wyjazd do zielonej szkoły na Kaszubach oraz wyjazd w góry. Więcej o samym projekcie i planowanych w zadaniach przeczytacie tutaj: https://pelplin.pl/cms/6812/pelplin_%EF%BF%BD_nowe_horyzonty