Materiał partnera
Pewnie nie raz słyszałeś o tym, że firmy pozabankowe oferują swoim klientom pożyczki bez BIK. Przekonajmy się, co to właściwie za produkt finansowy i kto może o niego wnioskować.
Polacy pożyczają więcej niż przed rokiem
Statystyki Biura Informacji Kredytowej nie pozostawiają wątpliwości: w 2021 roku Polacy wzięli o 47,8% więcej pożyczek pozabankowych niż w roku 2020, a średnia kwota takiego zobowiązania była o 66,2% wyższa. Oznacza to powrót do poziomów sprzed pandemii koronawirusa i wyraźny wzrost zainteresowania tym rodzajem finansowego wsparcia. Więcej pozytywnych decyzji pożyczkowych dowodzi, że wydające je firmy z sektora pozabankowego lepiej oceniają zdolność klientów do terminowego spłacania zadłużeń. Nie dziwi też coraz więcej osób decyduje się na złożenie wniosku w takich instytucjach – warunki otrzymania pożyczki są tam o wiele mniej restrykcyjne niż w bankach, a cały proces przebiega znacznie szybciej.
Czym jest pożyczka pozabankowa bez BIK?
Samo określenie „pożyczka pozabankowa bez BIK” może być trochę mylące. Zwłaszcza dla klientów, którzy mają już długi w innych miejscach. Niektórym z nich wydaje się, że kiedy złożą wniosek o takie zobowiązanie, pożyczkodawca nie sprawdzi informacji na ich temat w rejestrach dłużników i niezwłocznie przyzna pieniądze, nie zwracając przy tym uwagi na negatywne wpisy i kiepską historię kredytową. Nic bardziej mylnego. Przy ubieganiu się o pożyczkę pozabankową bez BIK trzeba przejść standardowy proces weryfikacji. Różnica polega na tym, że wnioski osób zadłużonych nie są odrzucane już na wstępie, jak to najczęściej bywa w bankach. Lista takich ofert zebrana została w porównywarce na pozyczki360.pl/pozyczki-bez-bik.
Czy osoba zadłużona może otrzymać pożyczkę pozabankową?
Pożyczka pozabankowa bez BIK to przede wszystkim hasło marketingowe. Mniej rygorystyczne podejście do oceny zdolności klientów do spłacania należności nie powoduje, że firmy pozabankowe pożyczają pieniądze wszystkim chętnym. Nie dyskwalifikują osób zadłużonych, ale dzielą je na dwie grupy:
- potencjalnych klientów posiadających inne zobowiązania, którzy regulują je w terminie
- potencjalnych klientów, którzy mają problemy ze spłacaniem zadłużenia na czas
O ile dla tych pierwszych pożyczki pozabankowe mogą rzeczywiście stanowić dodatkowi zastrzyk gotówki, jeśli nie okażą się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu, drudzy nie mają raczej co liczyć na przyznanie kwoty, o którą wnioskowali. Dlaczego? Bo ich trudna sytuacja finansowa i związany z nim scenariusz braku spłaty należności oznacza zbyt duże ryzyko dla pożyczkodawcy.
Dla kogo są przeznaczone pożyczki pozabankowe?
Szybkie pożyczki internetowe przyznawane są ekspresowo, nawet w ciągu kilkunastu minut. Dzięki temu mogą trafić na konto klienta nawet tego samego dnia. Kto może je otrzymać?
- Osoby powyżej 18. roku życia (w niektórych firmach dolny limit wieku jest nieco podniesiony, np. do 21 lat)
- Osoby posiadające polskie obywatelstwo i stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski
- Osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych
- Osoby posiadające ważny dowód osobisty
- Osoby mające własne konto w banku (firmy pozabankowe nie uznają zazwyczaj rachunków wspólnych, dzielonych np. ze współmałżonkiem)
Do wnioskowania o pożyczki online wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do sieci. Po wejściu na stronę www konkretnej firmy wybiera się kwotę zobowiązania i termin spłaty, po czym wypełnia formularz zgodnie ze wskazówkami. I tyle! Potem pozostaje już tylko czekać na decyzję pożyczkodawcy.
Zasady bezpiecznego pożyczania w firmach pozabankowych
Pożyczanie pieniędzy powinno przede wszystkim być bezpieczne. Dlatego przez skorzystaniem z oferty konkretnej firmy warto sprawdzić, czy jej strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL zapewniającym bezpieczeństwo danych przesyłanych w formularzu pożyczkowym. Istnieje też kilka sprawdzonych sposobów na „prześwietlenie” samego pożyczkodawcy i sprawdzenie jego uczciwości.
- Po pierwsze: większość rzetelnych firm pozabankowych należy do PZIP lub innej organizacji branżowej.
- Po drugie: dobrze jest poświęcić czas na zapoznanie się z zakładką „O firmie”/”O nas” na stronie pożyczkodawcy (można w ten sposób znaleźć informacje dotyczące np. tego, jak długo firma istnieje na rynku, jakie certyfikaty posiada albo czy przestrzega dobrych praktyk).
- Po trzecie: nieocenione mogą okazać się opinie dotychczasowych klientów, które nietrudno znaleźć w internecie.
- Po czwarte: można skorzystać z internetowych porównywarek, w których zebranych jest wiele ofert różnych pożyczkodawców, i wybrać opcję, która najbardziej nam odpowiada.
Materiał partnera