91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 15.08.2022 r.
Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan

Pierwsza sobota lipca przyniosła ciepłą letnią pogodę i sprawiła, że już od południa, gdy tylko rozpoczęły się zmagania kulinarne Bitwy Regionów, na Złotej Górze zrobiło się tłumnie, muzycznie, truskawkowo i sportowo. Truskawkobranie przyciągnęło tysiące fanów plenerowego święta truskawki.


Truskawkobranie 2022 rozpoczęło się wstępem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby. Na scenie pojawiła się Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic.  Widzów bawili też The Moneymaker$ a wieczór wypełniły występy gwiazd polskiej sceny muzycznej - wokalistka JULA oraz zespół Poparzeni Kawą Trzy.

Kto szukał truskawek - nie zawiódł się, bowiem czekały ich pełne kobiałki. Dla amatorów musów, deserów, ciast, koktajli - też były różnorodne propozycje. Swoje stoisko miało Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby, organizujące pomoc humanitarną dla pogrążonej w wojnie Ukrainy.

Na popołudnie nad jeziorem Brodno Wielkie przyjechali stali bywalcy Truskawkobrania, jak i całkiem nowi goście. Szkoda tylko, że dzień wcześniej, ze względu na groźne warunki pogodowe, burzę i ulewny deszcz, odwołano koncert Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. 

Truskawkobranie 2022 - rozmowy z gośćmi, gospodyniami:

Gra Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic

Bitwa Regionów - powiat kartuski

Latem w weekendy w całej Polsce odbywają się Pikniki z Produktem polskim, których organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego.

Na Złotej Górze, w niełatwych warunkach terenowych, w pełnym słońcu jedenaście kół gospodyń wiejskich z powiatu kartuskiego stanęło do Bitwy kulinarnej regionów. Wygrała potrawa pań z KGW Sercem Podszyte z Sierakowicach - przepiórki w sosie pietruszkowym z kluskami ziemniaczanymi. przed “łososiem po rybacku w morskiej pianie” autorstwa KGW Chwaszczyno. Na trzecim miejscu znalazły się roladki z piersi kaczki KGW z Koloni.
Powiat kartuski zainaugurował rywalizację Bitwy regionów na Pomorzu, która odbędzie się jeszcze w 8 lokalizacjach – w Przechlewie – dla powiatu człuchowskiego, to już 16 lipca. Panie z powiatów słupskiego I lęborskiego zjadą się do Słupska 6 sierpnia, a dzień później – w Trąbkach Wielkich jury oceniać będzie dania gospodyń z powiatów nowodworskiego I gdańskiego. Kolejno gotować będą panie z kół powiatów kwidzyńskiego, malborskiego, sztumskiego I tczewskiego – w Opaleniu 20 sierpnia, dzień później – w Sławoszynie – w szranki staną gospodynie powiatów puckiego I wejherowskiego. Koła gospodyń wiejskich z powiatu starogardzkiego spotkają się 3 września w Starogardzie Gdańskim, 11 września w Parchowie – koła gospodyń z powiatu bytowskiego a na koniec zmagań powiatowych – 24 września – na kulinarnym polu bitwy staną panie z kół powiatu chojnickiego I kościerskiego. Wielkie gotowanie odbędzie się we Wdzydzach Kiszewskich. 10 kół z najwyższą punktacją spotka się w półfinale, by wyłonić reprezentanta województwa na finały ogólnopolskie.

Bitwa Regionów - powiat kartuski 2.07.2022:

XIX Ogólnopolski Cross Kajakowy O Błękitną Wstęgę Jezior Raduńskich Im. Józefa Serafińskiego

Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze gościło uczestników i kibiców XIX Ogólnopolskiego Crossu Kajakowego O Błękitną Wstęgę Jezior Raduńskich Im. Józefa Serafińskiego. Startowali w nim zawodnicy z całej Polski a także z Litwy. Organizatorem zmagań było Stowarzyszenie Turystyki Wodnej z Gdyni, obchodzące 70-lecie istnienia.

XIX Cross Kajakowy o błękitną wstęgę Jezior Raduńskich NEWS:

Poczuj atmosferę Truskawkobrania na Złotej Górze - zdjęcia

(Fot. z Bitwy Regionów - KGW Sercem Podszyte Sierakowice)