91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 15.08.2022 r.
Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan

Przepis na rekord? Pomysłowi ludzie, przychylne władze i niespożyta energia wolontariuszy. Tak pod wodzą Łukasza Konika, podczas VI Festiwalu Truskawek Kaszubskich w Chmielnie ustanowiono kolejny rekord "truskawkowy" - wylepienia knedli z kaszubska truskawką. 15 osób, z wójtem Michałem Melibrudą na czele, z paniami z kół gospodyń wiejskich, kucharzami  - Łukaszem Konikiem, Sebastianem Cichym i Tomaszem Grzegorzewskim zagniotło ciasto i wylepiło 1727 knedli.


Potrzeba było 100 kg ziemniaków, by uzyskać 75 kg masy ziemniaczanej. Do tego 150 jaj, 40 kg truskawek, 28 kg mąki pszennej,  3 wielkie kotły - i tak ustanowiono knedlowo-truskawkowy rekord.

Galeria zdjęć

Tymczasem widzowie podziwiali pięknie przystrojone stoiska truskawkowe, z rękodziełem, ze specjałami regionalnymi. Pod kolejnym namiotem uwijali się kucharze ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich - Krzysztof Szulborski, Andrzej Ławniczak i Rafał Nowakowski z panią Natalią i Aleksandrem  - by częstować widzów truskawkowymi specjałami - kompotem z nutą mięty,  makaronem z truskawkami i konfiturą z truskawek z maślaną chałką.

Na scenie pojawiły się 4 truskawkowe kreacje - Zuza Zdrojewska ze Stężycy wygrała w kategorii dziecięcej zaś Ewelina Pobłocka z Marzebiónek z Długiego Krza - podbiła nie tylko serca trzyosobowego męskiego jury - ale i całej zgromadzonej licznie publiczności. Otrzymała zasłużone dwie nagrody. II miejsce zdobyła Katarzyna Leyk z Kożyczkowianek a III miejsce Małgorzata Okrój.

Galeria zdjęć

Tradycyjnie odbył się konkurs na potrawę z truskawkami - Konkurs Im. Heleny Gruchałowej o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Najlepszy produkt z Truskawek Kaszubskich"
W kategorii przetwory:
I miejsce KGW Długi Kierz "Syrop truskawkowy z miętą"
II miejsce KGW Stężyca "Kompot truskawkowy z agrestem"
III miejsce Wiesława Mejna " Dżem truskawkowy z rabarbarem"
W kategorii desery:
I miejsce Lucyna Laskowska "Pierogi z serem kozim w sosie truskawkowym"
II miejsce Beata Szwaba "Sernik z musem truskawkowym"
III miejsce Anna Król "Tarta truskawkowa"
Wyróżnienia
Dorota Hebel "Deser kaszą manną z kiślem truskawkowym"
KGW Stężyca "Beza truskawkowa"

Truskawkowe rarytasy z konkursu im.. Heleny Gruchałowej na produkt z truskawką kaszubską

Konkurs im. Heleny Gruchałowej o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Najlepszy produkt z Truskawek Kaszubskich:

Wiele działo się pod sceną, na scenie, pogoda dopisała, truskawek nie brakowało, chętni wybierali się na pobliskie pole, by samodzielnie pozbierać czerwone owoce  krzaczków.  Dotychczasowa Królowa Truskawek Kaszubskich Anna Król oddała swoją koronę nowej Królowej sezonu Truskawkowego 2022 Ludwice Wencie z Chmielna! Wicekrólową została Urszula Konkel z Kożyczkowa.

Jury oceniło stoiska producentów certyfikowanej truskawki oraz kół gospodyń wiejskich w konkursie "Truskawka w roli głównej" na najatrakcyjniejsze stoisko
I miejsce KGW Gowidlino "Jezioranki"
II miejsce Ludwika Wenta Kaszubskie Przetwory
III miejsce KGW Reskowo

Na VI Festiwalu Truskawek Kaszubskich w Chmielnie

(Rozszerzymy)