91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 25.06.2022 r.
Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

We wtorek, 21 czerwca w parku Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie oficjalnie zakończono 6. Kongres Kociewski. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja wystawy oraz koncert pt. "Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza". W uroczystościach wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin.

Wystawa „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza” przypomina walki ludu pomorskiego: Kociewiaków, Powiślan, Kaszubów o utrzymanie polskości na Pomorzu, o ich integralnej przynależności do Polski i Polaków, a jednocześnie o odrębności kulturowej. Jednocześnie zwraca uwagę na ogromną rolę jaką Pomorze pełniło w rozwoju gospodarczym Polski oraz zachodzące procesy historyczne. Opowiada regionalną historię Pomorza, od sytuacji Kociewiaków i Kaszubów pod zaborem pruskim, przez losy Polaków pod okupacją niemiecką i organizacje konspiracyjne z Gryfem Pomorskim na czele, aż po siłę buntów robotniczych w wyniku których narodziła się „Solidarność”.

Autorem wystawy jest Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Galeria zdjęć

Otwarcie wystawy:

Rozmowa z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem:

Rozmowa ze starostą tczewskim Mirosławem Augustynem:

Rozmowa z regionalistą Lechem Zdrojewskim:

Organizatorami projektu są: Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Fundacja OKO-LICE KULTURY przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę można oglądać na placu przed Dworcem PKP w Tczewie.