91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 25.06.2022 r.
Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

W sobotę, 28 maja w Gniewie będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie.

Z inicjatywy lokalnej społeczności odsłonięte zostaną pomnik i tablica, upamiętniające społeczność żydowską, zamieszkującą Gniew do 1939 roku. Pomnik zlokalizowany został w miejscu byłej gniewskiej synagogi.

 

Społeczność żydowska w Gniewie tworzyła własną gminę wyznaniową. Żydzi dobrze funkcjonowali w strukturach miejskich, m. in. w tych zajmujących się pomocą społeczną i ochroną zdrowia. Wielu Żydów zamieszkiwało na obecnej ulicy Brzozowskiego w Gniewie, noszącej niegdyś nazwę Judengasse, czyli ulica Żydowska. Była to ulica typowo rzemieślnicza, na której znajdowało się wiele sklepów i warsztatów. W 1820 r. gniewscy żydzi nabyli prywatny dom sąsiadujący z budynkiem bramnym gniewskiego zamku, który zaadaptowali na miejsce modlitw i siedzibę gminy. Cmentarz natomiast został założony przy drodze prowadzącej do Gogolewa, przy obecnej ulicy Chałubińskiego. Kres społeczności żydowskiej przyniósł rok 1939, w którym gniewscy Żydzi zamordowani zostali przez hitlerowców. W tym też roku doszczętnie zniszczona została gniewska synagoga.

 

Dziś, po wielu latach społeczność miasta chce upamiętnić życie Żydów na ziemi gniewskiej. Ich obecność na stałe zapisała się na kartach historii miasta i gminy. Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy, która na stałe zawiśnie w miejscu istniejącej niegdyś byłej synagogi gniewskiej, będzie miało miejsce w sobotę, 28 maja o godz. 17.00. Tego też dnia w Gniewie odbędzie się Festiwal Kultur z muzyką na żywo, podczas którego usłyszeć będziemy mogli izraelskie rytmy.

 

Serdecznie zapraszamy do Gniewu! Weźcie udział w wędrówce po historii gniewskiej społeczności żydowskiej, poznajcie bliżej ich losy i kulturę, które tego dnia na nowo ożyją w ulicach miasta.