91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 25.06.2022 r.
Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Koniec stanu epidemii w Polsce nastąpił z dniem 16 maja 2022 r. Został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia. Jakie piętno odcisnęła epidemia na naszym życiu? Tego dowiedzieć się chcieli reporterzy projektu "Jednota w chërze", powadzonego przez Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Oficjalne udostępnienie ok. 20 nagrań miało miejsce podczas Dnia Jedności Kaszubów, 19.03.2022.


Wracamy do spotkania promującego projekt, które odbyło się 19.03.2022.

Projekt "Jednota w cherze", czyli archiwum historii mówionej o pandemii na Kaszubach:

Tu posłuchasz wspomnień mieszkańców Kaszub o wpływie pandemii koronawirusa na ich życie

O projekcie

Czas pandemii to wydarzenie historyczne, dlatego Muzeum Kaszubskie w Kartuzach postanowiło przyjrzeć mu się z bliska. Zebrało relacje osób w języku polskim i kaszubskim. Dotyczą one indywidulanych historii związanych z koronawirusem, o lęku jaki temu czasowi towarzyszył, o życzliwości ludzkiej, o obostrzeniach, zakazach, nakazach pandemicznych, … o utracie bliskich.
Będziemy tę pandemię wspominać. Zapamiętamy to w jaki sposób zmierzyliśmy się ze zmianami i jeszcze będziemy się śmiać z tego, jak zapomnieliśmy maseczki idąc do sklepu i trzeba było po nią wrócić (a kiedy doszliśmy do sklepu były już godziny dla seniorów).

Nagrania zrealizowali Gracjana Pòtrëkùs, Barbara Konkol, Sylwia Gruchała, Barbara Kąkol.

W projekcie udział wzięli seniorzy, młodzież, osoby wykonujące różne zawody. Pandemia koronawirusa spowodowała problemy społeczne, gospodarcze, ale też odkryła niezwykłe więzi międzyludzkie. Pokazała, że w sytuacjach trudnych Kaszubi mogą na siebie liczyć. Do pomocy w walce z szybko rozprzestrzeniającą się chorobą ruszyło wiele osób.

Wierzymy, że z upływem czasu Jednota w chërze Archiwum Pandemii na Kaszëbach stanie się bogatym źródłem wiedzy o pandemii. Nagrywamy Wasze historie na przyszłość!

Rok 2020 i 2021 niewątpliwie był zdominowany przez pandemię spowodowaną koronawirusem SARS-CoV-2 i jego mutacjami. Najpierw żyliśmy strachem przed koronawirusem, potem sen z oczu spędzała nam rekordowa inflacja. Od 24 lutego 2022 r. wielu z nas nie umie myśleć o niczym innym niż tocząca się tuż obok - na Ukrainie - wojna.

Projekt został realizowany z okazji Dnia Jedności Kaszubów. Obecna sytuacja pokazuje, jak w niełatwych czasach żyjemy i jaki szczególny wymiar ma jedność.