Artykuł sponsorowany
Dbałość o ekologię można dostrzec w coraz większej ilości dziedzin życia. Również kosmetologia zaczęła interesować się trendem zero waste. Ciekawą propozycją, która pojawiła się na rynku niedawno, są kosmetyki produkowane z ograniczeniem zużycia wody. Czy praktyka ta realnie wpływa na dbałość o stan środowiska naturalnego? Jak bezwodne produkty oddziałują na skórę?
Kosmetyki bezwodne - charakterystyka
Do kosmetyków bezwodnych zalicza się produkty, które w składzie zawierają nikłe ilości wody lub nie zawierają jej wcale. Z reguły woda zastąpiona jest składnikami pochodzenia naturalnego, takimi jak niewielkie ilości naturalnych wyciągów roślinnych. Wodę zastępuje się np. wodą aloesową lub cytrynową.
Środki codziennej higieny dostępne są w formie kostek przypominających mydło. Właściwej konsystencji nabierają po kontakcie z wodą. Z kolei produkty nawilżające sprzedawane są w dobrze nam znanej formie emulsji, kremów czy balsamów. Na etykiecie w składzie po prostu nie widnieje woda. Wiele preparatów do nawilżania i pielęgnacji skóry na Wapteka.pl to właśnie preparaty bezwodne.
Zalety kosmetyków bezwodnych
Kosmetyki, które w swoim składzie nie zawierają wody, nie posiadają również konserwantów ani parabenów. To czyni je przyjaznymi dla skóry i odpowiednimi dla osób cierpiących na alergie skórne. Z reguły większość dostępnych na rynku preparatów bezwodnych cechuje się wysokim stopniem skuteczności. Jest to spowodowane skoncentrowanym występowaniem substancji aktywnych. Prosty i przejrzysty skład czyni te kosmetyki bezpiecznymi i przystosowanymi nawet do skóry wymagającej.
Stosowanie bezwodnych kosmetyków to też oszczędność pieniędzy - ich wydajność jest wyższa, a co za tym idzie - starczają na dłużej. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że są to produkty droższe, jednak są one bardzo skoncentrowane i niewielka ilość wody wystarczy, aby kosmetyk efektywnie wpłynął na skórę.
Czy woda w kosmetykach jest potrzebna?
Kosmetyki tradycyjne, produkowane z użyciem wody są nam dobrze znane. W zestawieniu z produktami ekologicznymi bezwodnymi wypadają korzystniej cenowo. Czy warto zrezygnować z lubianych przez nas preparatów na rzecz ekologicznych nowości?
Kosmetyki rozcieńczone wodą wykazują słabsze działanie. W ich składzie po prostu znajduje się mniejsza ilość składników aktywnych, niż w nowych preparatach bezwodnych. Warto pamiętać o tym, że nadmiar wody paradoksalnie wysusza skórę, a nie ją nawilża. W szczególności osoby z cerą wrażliwą są narażone na naruszenie naturalnej bariery ochronnej. Jednak przede wszystkim argumentem, który przemawia za zmianą kosmetyków na bezwodne jest konieczność przyczynienia się do dbałości o środowisko naturalne. Branża kosmetyczna odgrywa bowiem niemałą rolę w zanieczyszczaniu Ziemi.
Kosmetyki bezwodne - czy faktycznie są nadzieją na przyszłość?
Już samo powstanie kosmetyków bezwodnych świadczy o tym, że świadomość społeczna dotycząca kwestii ekologii znacząco się zwiększa. Mogą stać się dla wielu osób inspiracją do wprowadzenia zmian zarówno w konsumpcji, jak i w produkcji innych dóbr. Choć prawdą jest, że żaden kosmetyk nie jest bezwodny w stu procentach - w końcu przetwarzanie surowców, opakowanie, transport czy proces użytkowania wymaga zużycia wody - próba realnego zmniejszenia zużycia w przemyśle kosmetycznym H2O bardzo dobrze wróży na przyszłość.
Artykuł sponsorowany