Artykuł zewnętrzny
Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w portfele Polaków. Odczuwają to szczególnie osoby starsze, które zmagają się z brakiem oszczędności i narastającymi długami.
Osoby po 55. roku życia w najgorszej sytuacji
Z badania „Portfel statystycznego Polaka w Pandemii” przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) wynika, że co druga osoba w wieku 55-74 lata wskazuje na pogorszenie swojej sytuacji finansowej i konieczność korzystania z oszczędności po wybuchu pandemii koronawirusa. Jeszcze trudniej jest tym ankietowanym, którzy nie posiadają żadnych środków odłożonych na czarną godzinę (we wspomnianej grupie wiekowej nie ma ich prawie połowa).
Seniorom jest coraz ciężej, więc się zadłużają
Coraz wyższe ceny w sklepach, wzrost kosztów życia i topniejące oszczędności zmuszają do przysłowiowego „zaciśnięcia pasa”. Nie wszyscy mają jednak z czego rezygnować. Seniorzy wydają pieniądze głównie na jedzenie, rachunki i leki, które dla większości z nich są stałym (i to niemałym) wydatkiem. Kiedy brakuje środków do życia, wielu sięga po pożyczki pozabankowe. Pod koniec 2021 roku w bazie KRD figurowało 357 tys. zadłużonych emerytów, którzy mieli do oddania średnio po 17 300 zł na osobę. Jak widać, nie są to małe kwoty.
Pożyczka bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?
Osoby pobierające świadczenia emerytalne i utrzymujące się tylko z nich nie mają zbyt wysokiej zdolności kredytowej. A zatem, jak to możliwe, że udało im się dostać pożyczkę? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawać: oferta pozabankowa to często pożyczka bez zdolności kredytowej na poziomie wymaganym w banku. Firmy nienależące do sektora bankowego sprawdzają co prawda historie kredytowe klientów i wpisy na ich temat w rejestrach dłużników, ale nie mają tak wyśrubowanych kryteriów jak banki. W pełni wystarczają im np. wysokość i źródła dochodów zadeklarowane podczas składania wniosku. Nie wymagają dołączania do niego poręczeń czy dodatkowych zaświadczeń. Jeżeli na tej podstawie uznają, że klient nie będzie miał problemu z terminową spłatą zadłużenia, podejmują decyzję o przyznaniu mu pożyczki.
Szybkie pożyczki – kto może o nie wnioskować i jak to zrobić?
Popularność szybkich pożyczek (nie tylko wśród seniorów) wynika przede wszystkim z ich szerokiej dostępności. Wniosek o taką formę finansowego wsparcia może złożyć praktycznie każdy pełnoletni obywatel Polski, który ma stałe miejsce zamieszkania na terenie kraju i posiada ważny dowód osobisty, własne konto w banku, numer telefonu komórkowego i działający adres poczty elektronicznej.
Sam proces wnioskowania o pożyczki online wygląda bardzo podobnie bez względu na to, którą firmę pozabankową wybierze klient. Po wejściu na jej stronę internetową wystarczy:
- Wybrać kwotę pożyczki oraz jeden z dostępnych terminów spłaty na kalkulatorze pożyczkowym.
- Kliknąć przycisk „Weź pożyczkę”/”Pożyczam” i przejść do formularza pożyczkowego.
- Wypełnić formularz zgodnie ze wskazówkami pożyczkodawcy.
- Zrobić przelew weryfikacyjny na rachunek bankowy wskazany przez pożyczkodawcę albo potwierdzić swoja tożsamość, korzystając przy tym z aplikacji takich jak Instantor albo Kontomatik (jeśli pożyczkodawca udostępnia taką możliwość).
- Dokładnie zapoznać się z regulaminem udzielenia pożyczki i umową pożyczki oraz zaakceptować ich postanowienia (jeśli cokolwiek jest niejasne, warto zadzwonić na infolinię i rozwiać wątpliwości podczas rozmowy z konsultantem).
Wszystko odbywa się bez skomplikowanych procedur i konieczności przesyłania dodatkowych dokumentów. Rozpatrzenie poprawnie wypełnionego wniosku, który został złożony w godzinach pracy firmy pozabankowej, nie powinno potrwać dłużej niż kilkanaście minut.
Jak bezpiecznie pożyczać w firmach pozabankowych?
Kluczową kwestią związaną z pożyczaniem pieniędzy od firm pozabankowych jest bezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się oszukać nieuczciwym pożyczkodawcom? Po pierwsze, sprawdzić podstawowe dane o firmie takie jak nazwa, adres siedziby, data rozpoczęcia działalności, przynależność do organizacji branżowych, np. Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, a także opinie innych klientów. Z pomocą przychodzą również porównywarki ofert pożyczek pozabankowych jak 7pozyczki.pl/pozyczka-bez-zdolnosci-kredytowej, w których można samodzielnie określić najważniejsze parametry m.in. to, czy pierwsza pożyczka ma być darmowa, czy zależy nam na opcji wypłaty środków w weekendy itp.
Artykuł zewnętrzny