Artykuł sponsorowany
Ustawa o medycynie pracy nakłada na pracodawcę obowiązek podpisania umowy z wybrana placówką medyczną, do której będą kierowali się jego pracownicy. Placówka taka powinna oferować badania wstępne, kontrolne, okresowe i końcowe, a także badanie sanitarno-epidemiologiczne, które składa się z badania laboratoryjnego oraz badania lekarskiego a także dodatkowej konsultacji specjalistycznej. Jego zasadniczym zadaniem jest wykrycie lub wykluczenie biologicznych czynników chorobotwórczych lub potwierdzenie istniejącej już w organizmie choroby zakaźnej.
Medycyna pracy - kto jej podlega
Badaniom w medycynie pracy podlegają wszyscy pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Wykonywane są po otrzymaniu skierowania wystawionego przez zakład pracy. Poza danymi zakładu pracy i pracownika musi ono również zawierać opis zajmowanego stanowiska ze szczególnym wyróżnieniem ewentualnych zagrożeń chemicznych, biologicznych i fizycznych. Według przepisów zawartych w kodeksie pracy badania przeprowadza się w godzinach pracy, a ich wykonywanie nie powoduje utraty należnego na ten czas wynagrodzenia.
Badania medycyny pracy - podział i charakterystyka
https://magazynprzedsiebiorcy.pl/badania-medycyny-pracy
Ze względu na cel, zakres i termin wykonywanego badania, wyróżniamy:
• badania wstępne - podlegają mu osoby przyjmowane do pracy na danym stanowisku lub osoby przenoszone na inne stanowisko, w którym mogą występować dodatkowe czynniki szkodliwe
• badania okresowe - wykonuje się je cyklicznie, a częstotliwość zależna jest od charakteru pracy, wyniki badań pozwalają określić aktualny stan zdrowia badanego i określić, czy może on nadal wykonywać swoje obowiązki
• badania kontrolne - wskazane są gdy pracownik jest niezdolny do pracy powyżej 30 dni i określają ponowną zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
• badania końcowe - przeprowadzane na wniosek pracownika i wykonuje się je po ustaniu umowy o pracę. Podstawą do złożenia wniosku jest praca w szkodliwych dla zdrowia warunkach
Badania sanitarno-epidemiologiczne - po co są potrzebne i kogo obowiązują?
Zadaniem badań sanitarno-epidemiologicznych jest wykluczenie bądź wykrycie choroby, która uniemożliwia wykonywanie pracy opartej na kontakcie z żywnością bądź ludźmi. Pozwala ono stwierdzić czy osoba podejmująca pracę na danym stanowisku nie jest nosicielem pałeczek duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, pałeczek rodzaju Salmonella i Shigella oraz prątków gruźlicy i innych drobnoustrojów chorobotwórczych.
Orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy muszą posiadać osoby pracujące na stanowiskach związanych z produkcją, pakowaniem, dystrybucją i sprzedażą żywności, wody oraz leków doustnych, a także osoby wykonujące czynności, przy których istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na kogoś innego. Do pracowników, od których wymagane jest aktualne orzeczenie zdrowotne należą:
• pracownicy branży spożywczej i gastronomicznej
• nauczyciele
• lekarze i pielęgniarki
• sanitariusze i ratownicy medyczni
• ratownicy na basenie i kąpieliskach
• fryzjerzy
• kosmetyczki
• masażyści i fizjoterapeuci
• uczniowie szkół i kierunków wyższych kształcących się na kierunkach powiązanych z wyżej wymienionymi branżami
Badania sanitarno-epidemiologiczne - kto je wykonuje i jak wyglądają
Skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne wydaje pracodawca. Można skierować się na takie badania również samemu. Powinny się znaleźć na nim takie dane jak pełna nazwa firmy, NIP, adres i Twoje dane osobowe, adresowe oraz PESEL. Dodatkowo musi się na nim znajdować informacja jakie stanowisko pracownik będzie zajmował oraz co będzie należało do jego obowiązków.
Następnie w najbliższej siedzibie Sanepidu należy oddać próbkę kału do badań (trzy próbki z trzech kolejnych dni). Z otrzymanymi wynikami trzeba się udać do medycyny pracy, gdzie dodatkowo po przeprowadzeniu specjalistycznego wywiadu, wykonywanego przez lekarza lub wyznaczoną w tym celu pielęgniarkę, otrzymuje się skierowanie na badanie krwi, moczu i RTG klatki piersiowej.
Lekarz, po przeanalizowaniu wyników wszystkich badań wydaje orzeczenie lekarskie. Ma ono dwie postaci:
• o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
• o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby
Badania sanitarno-epidemiologiczne - koszty i ważność
Na cenę orzeczenia będą składały się dwa elementy. Pierwszym z nich jest badanie w placówce sanitarno-epidemiologicznej, które wynosi ok.100 zł. Drugim elementem jest badanie w medycynie pracy które oscyluje w granicach 60 - 100 zł. Badania wykonywane już w trakcie obowiązującej umowy o pracę powinien pokryć pracodawca. Jednak w większości przypadków należy je pokryć z własnej kieszeni, choćby przez wzgląd na to, że poza CV są one niezbędnym elementem podczas starania się o konkretne stanowisko.
Żadne przepisy nie określają jakim terminem ważności objęte jest orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne i jak często należy je powtarzać. Ostateczną decyzję wydaje lekarz medycyny pracy, który po zapoznaniu się z charakterem zajmowanego stanowiska określa w jakim czasie badanie będzie wymagało ponownego odbycia. Przy wykonywaniu badań trzeba pamiętać, że nieopłacalne jest "załatwianie" orzeczenia niezgodnego z rzeczywistością. Za posługiwanie się fałszywym orzeczeniem grozi grzywna, a także ograniczenie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Artykuł sponsorowany