Artykuł sponsorowany
Biogazownia to jedno z odnawialnych źródeł energii. Biogaz powstaje w wyniku rozpadu materii organicznej w beztlenowych warunkach. Składa się on głównie z dwutlenku węgla oraz metanu, co sprawia, że ma on bardzo dużą wartość energetyczną. To ile metanu znajduje się w biogazie zależy od tego jaka materia ulega rozkładowi oraz od przebiegu procesu rozkładu. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat biogazowni, a także zaletami tego rozwiązania.
Dlaczego biogaz to dobre rozwiązanie?
Biogaz jest rezultatem procesu rozkładu odpadów naturalnych. Jak wspomniano wcześniej, w swoim składzie zawiera on metan oraz tlenek azotu. Produkcja biogazu opiera się na wykorzystaniu naturalnych procesów do wytwarzania energii. Dlatego jest to tak interesujące i warte polecenia rozwiązanie.
Do najważniejszych zalet biogazowni należy przede wszystkim redukowanie efektu cieplarnianego. Dzięki produkowaniu biogazu, można się także pozbyć produktów ubocznych codziennej działalności gospodarstw domowych takich jak np.: gnojówka, odpady rolno - spożywcze, bioodpady, pozostałości z przetwórstwa mięsnego, czy warzywno - owocowego.
Jedną z zalet biogazowni, jest także znaczne redukowanie skażeń ziemi oraz wody. Usuwając złe substancje z odpadów, automatycznie zmniejsza się ich negatywny wpływ na środowisko.
Biogazownia - dla kogo jest to rozwiązanie?
Biogazownia [https://ekohub.pl/biogazownia] to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób zamieszkujących obszary umożliwiające produkcję rolną. Najczęściej takie instalacje buduje się przy dużych fermach bydła, drobiu czy trzody chlewnej. Bardzo często znajdują się one także przy gorzelniach czy mleczarniach.
Warto zaznaczyć, że małe biogazownie świetnie się sprawdzą przy gospodarstwach, w których znajdują się uprawy szklarniowe. Biogaz można otrzymać przetwarzając zdecydowaną większość odpadów biodegradowalnych. Działanie biogazowni jest oparte o bardzo proste technologie.
Dlaczego biogazownia jest opłacalnym rozwiązaniem?
Ceny energii systematycznie wzrastają i trzeba się liczyć z okresowymi podwyżkami dotyczącymi rachunków. Dlatego odnawialne źródła energii jak np. biogazownie świetnie się sprawdzają i są bardzo opłacalne.
Biogazownie pozwalają na spore oszczędności finansowe. Ich działanie pozwala na uzyskanie własnego źródła energii i ciepła. Ponadto rolnicy mają obowiązek właściwego zagospodarowania odpadów. Inwestycja ta rozwiązuje ten problem o stanowi stabilne źródło energii.
Co jeszcze warto wiedzieć o biogazowni?
Biogazownia składa się ze specjalnej instalacji. Można wyróżnić trzy jej typy:
• biogazownię rolniczą,
• biogazownię na składowisku odpadów,
• biogazownię przy oczyszczalni ścieków.
Najbardziej opłacalne i popularne jest pierwsze rozwiązanie. Jak wspomniano wcześniej, wykorzystuje ono biomasę roślinną, a także odchody zwierzęce i inne odpady organiczne. Taka instalacja jest szczególne opłacalna przy większych gospodarstwach rolnych. Warto zaznaczyć, że w Polsce panują szczególnie dogodne warunki klimatyczne, co wpływa bardzo korzystnie na proces produkcji energii.
W ostatnich latach właściciele biogazowni mieli niemałe problemy związane ze spadkiem cen zielonych certyfikatów. Nowelizacja ustawy z 1 stycznia 2016 roku sprawiła, że sytuacja uległa znacznej poprawie.
Jeśli chodzi o biogazownie na składowiskach odpadów, warto zaznaczyć, że istnieją dwa sposoby odgazowania składowisk. Pierwszy z nich to tzw. odgazowanie bierne. Polega ono na wykonaniu odwiertów przez całą grubość wysypiska i ułożenie w nich rur, które umożliwiają przemieszczanie się gazu. Jednak ta metoda nie umożliwia wykorzystania energetycznego biogazu, ponieważ ulega on spalaniu. Druga metoda to odgazowanie aktywne, wykorzystuje ona te same rury, jednak są one dodatkowo połączone z przewodami gazowymi i modułami ssąco - regulacyjno - pompującymi.
Biogazownia to sprawdzone i bardzo korzystne rozwiązanie, na które z pewnością warto się zdecydować jeśli tylko posiada się właściwe warunki. Jak wspomniano wcześniej jest to świetne rozwiązanie pozwalające na znaczne oszczędności i uniezależnienie się od rosnących cen energii elektrycznej.
Artykuł sponsorowany