Kolejny temat, który chcieliśmy poruszyć w ramach KSKL to reforma dotycząca podręczników i materiałów edukacyjnych w szkołach podstawowych i gimnazjach.
Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. wprowadza kompleksowe zmiany, których celem jest zapewnienie uczniom objętym obowiązkiem szkolnym, dostępu do bezpłatnych podręczników oraz materiałów edukacyjnych służących do realizacji programów nauczania (które mogą zastępować lub uzupełniać podręczniki), jak również materiałów ćwiczeniowych.
Po wejściu w życie proponowanych zmian, podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe przeznaczone do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, z punktu widzenia rodziców uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, będą bezpłatne. We wrześniu 2014 uczyniono pierwszy krok dostarczając do szkół podręcznik dla klas pierwszych a także uruchamiając dotację celową na ćwiczenia, materiały edukacyjne i podręcznik do nauki języka nowożytnego. W badaniu nie chcemy zajmować się wartością dydaktyczną „Naszego elementarza”, tylko spojrzeć na niego z perspektywy finansów i organizacji szkoły, rodziny oraz lokalnego rynku księgarskiego.
Zapraszamy na spotkanie konsultacyjne do Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie w środę godz. 17.00
Marzenna Modrzejewska
Krajowa Sieć konsultacyjna Liderów