91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 26.11.2024 r.
Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester

Uroczystości z okazji 101. rocznicy Szkoły Morskiej w Tczewie

18 czerwca świętowano rocznicę 101. rocznicę powołania do życia Szkoły Morskiej w Tczewie. Była to pierwsza państwowa szkoła morska w powojennej Polsce. W Tczewie mieściła się przez dziesięć lat, później została przeniesiona do Gdyni. W jej budynku obecnie mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Galeria zdjęć

Uroczystość rozpoczęła się od symbolicznego przypieczętowania współpracy z Uniwersytetem Morskim w Gdyni poprzez przekazanie do Izby Tradycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni flagi Powiatu Tczewskiego i Miasta Tczewa. Flagi odebrał w zastępstwie za rektora Uniwersytetu -  dr hab. inż. Tomasz Neumann, profesor UMG, dziekan wydziału nawigacji.

Następnie krótki zarys historii Szkoły Morskiej przedstawiła była wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego - Bożena Deja-Gałecka. Odczytany został również apel pamięci absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie.

Głównym prelegentem dzisiejszego wydarzenia był prof. dr kpt. ż.w. Daniela Duda, który w swoim wystąpieniu szeroko nawiązał do historii budynku oraz  postaci związanych ze Szkołą Morską w Tczewie. W swojej wypowiedzi nawiązał również do jednostki szkoleniowej Szkoły Morskiej  - STS „Lwów”, pierwszego w historii Polski morskiej statku, który przekroczył równik i przeniósł banderę Rzeczypospolitej Polskiej na półkulę południową.

Uroczystość była również okazją do złożenia gratulacji Profesorowi Danielowi Dudzie z okazji ponownego uzyskania tytułu doctora honoris causa UM w Gdyni. Gratulacje złożył Starosta Tczewski – Mirosław Augustyn, Zastępca Prezydenta Miasta Tczewa – Adam Burczyk oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie – Jadwiga Andrzejewska i Wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Tczewie – Andrzej Piotrowski.

W imieniu władz samorządowych Powiatu Tczewskiego pragnę złożyć Panu serdeczne gratulacje z okazji nadania tak zaszczytnego tytułu przez Uniwersytet Morski, co jest wyrazem uznania dla Pana naukowych dokonań oraz zasług dla rozwoju gospodarki i szkolnictwa morskiego. Proszę przyjąć wyrazy uznania oraz najszczersze gratulacje. – powiedział podczas składania gratulacji Starosta Tczewski, Mirosław Augustyn.

Starosta podziękował również Profesorowi  za swoje działania na rzecz rozwoju gospodarki morskiej oraz za nieustanne kultywowanie historii Tczewskiej Szkoły Morskiej, a w szczególności za przekazywanie swojej obszernej wiedzy o jej tradycji i dziedzictwie.

Podczas uroczystości narodziła się również nowa tradycja I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Corocznie, najlepszemu uczniowi szkoły zostanie wręczony medal prof. Daniela Dudy pn. „Bohaterscy kapitanowie żeglugi wielkiej – kpt. ż.w. Edward Gubała i kpt. ż.w. Bronisław Gubała”. W tym roku, jako pierwszy otrzymał go Maciej Lica, zwycięzca wielu konkursów matematycznych, pasjonat historii oraz laureat nagrody Starosty Tczewskiego „Absolwent Roku”.

Kolejnym punktem było dokonanie uroczystego aktu wodowania „Nautologii” – czasopisma Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, który ukazuje się od 1966 roku, której tematykę przedstawił Przewodniczący Towarzystwa - dr hab. Marek Grzybowski.

Czym jest „wodowanie” wyjaśnił dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie i członek Zarządu Powiatu Tczewskiego, Krzysztof Korda: Wodowanie polega na pokropieniu najnowszego numeru „Nautologii” – pokropieniu różą zamoczoną w szampanie. Jest symbolicznym momentem wprowadzenia jej do obiegu i nadania jej morskiego charakteru.

Uroczystego wodowania tegorocznego wydania „Nautologi” dokonała matka chrzestna - Gabriela Makać, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Spotu i Promocji Rady Powiatu Tczewskiego, odczytując akt chrztu: „Docieraj wszędzie tam gdzie Cię oczekują, poprzez lądy, morza i oceny, rozsławiaj imię polskich uczonych i wydawców, pisarzy, naukowców, publicystów. Przynieś chałę banderze Rzeczypospolitej. Twoje imię to Nautologia numer 157”.

Na zakończenie głos zabrał również dr hab. inż. Tomasz Neumann, profesor UMG, dziekan wydziału nawigacji i zarazem absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, który nawiązał do znajdujących się w wciąż w Szkole elementów marynistycznych.

Uroczystość zwieńczyło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie z lat 1930-1930  oraz na grobie komandora Floriana Hłasko.

W uroczystości wzięli również udział: w zastępstwie za dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni k.ż.w. Maciej Jeleniewski z-ca Dyrektora ds. Inspekcji Morskiej oraz dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki.

Marcin Stolarski