Muzeum Kaszubskie w Kartuzach ufundowało nowy nagrobek Teodorze Kropidłowskiej. Projekt wykonał dr Marcin Plichta. Poetka i dziennikarka, nazywana też "kartuską Deotymą", zmarła w Kartuzach 21 sierpnia 1931 r., jest pochowana na tzw. dolnym cmentarzu, w cieniu kolegiaty.
- Na płycie wyrzeźbiony został medalion Dzieci Marii, do którego stowarzyszenia należała Teodora Kropidłowska. Warto zwrócić uwagę, że jest wykonany awers i rewers medalionu. Wykonanie nagrobka nie byłoby możliwe gdyby nie otrzymane wsparcie finansowe od firm:
PB Górski i Wod-Kan Grzenkowicz. - podkreśla Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.
Kim była Teodora Kropidłowska
Teodora Kropidłowska, poetka, dziennikarka - urodziła się 28 lutego 1879 w Łągu k. Chojnic. Od 1914 roku współpracowała z „Gazetą Gdańską" i „Gazetą Grudziądzką", publikując w nich wiersze. W 1920 r. podjęła pracę jako nauczycielka w Kartuzach. W latach 1922-1927 współpracowała z „Gazetą Kartuską", następnie redagowała „Wiarusa Kaszubskiego”.
W 1924 r. wydała przewodniki po Kaszubach pt. „Wędrówka po Kaszubskiej Szwajcarii" i „Z dziejów Kartuz i klasztoru kartuzjanów w Kartuzach”. Zmarła 21 sierpnia 1931 roku w Kartuzach i tutaj jest pochowana.
Muzeum postawiło nowy nagrobek kaszubskiej poetce: