91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 06.02.2023 r.
Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia

Radio GłosPogodne, sobotnie popołudnie (9 maja) upłynęło w morzeszczyńskim parku pod znakiem Rodzinnego Pikniku Bibliotecznego. Okazją dla spotkania był przypadający 8 maja Światowy Dzień Bibliotekarza, rozpoczynający się XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek oraz inauguracja Stowarzyszenia DRABKA. Na wszystkich, którzy tego dnia przybyli pod gigantyczne biurko, czekała moc atrakcji. Piknik zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Morzeszczynie oraz wspomniane Stowarzyszenie DRABKA.

 

 

            Wydarzenie rozpoczęło się w samo południe, a poprowadził je i rewelacyjnie animował Tomasz Zadurski. Niezawodnym sprzymierzeńcem była wspaniała, słoneczna pogoda. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziała spora liczba mieszkańców Gminy Morzeszczyn oraz gości, którzy przybyli do nas także z odległego Trójmiasta. Wśród piknikowiczów znaleźli się przedstawiciele władz gminy na czele z wójtem, Piotrem Lanieckim, członkowie Stowarzyszenia DRABKA oraz wierni czytelnicy i przyjaciele Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie.

            Na przybyłych gości oczekiwała spora dawka radosnej muzyki i dobrej zabawy. Stoisko artystyczne, które animowała Magdalena Tkaczyk, było oblegane przez najmłodszych uczestników od samego początku zabawy. Można tam było - zgodnie z własną inwencją twórczą – pomalować ekologiczną torbę.  Niecodzienną atrakcją było mobilne Skryptorium Pelplińskie, gdzie brat Grzegorz Kilian wprowadzał wszystkich w tajniki średniowiecznej kaligrafii. Każdy, kto choć raz zamoczył gęsie pióro w czarnym atramencie i postawił choć jedną literę na pergaminie, otrzymywał okolicznościowy certyfikat. Nie można zapomnieć także o ogromnej drabinie, symbolu nowo powstałej organizacji pozarządowej z terenu Gminy Morzeszczyn. To właśnie na niej każdy uczestnik zabawy mógł zaznaczyć swoją obecność poprzez namalowanie własnego symbolu, napisu czy też ornamentu. Zabawa ta przysporzyła wszystkim wiele frajdy. Ciekawe propozycje zabaw przygotowała 11 Drużyna Harcerska Szafirowe szeregi im. rtm. Witolda Pieleckiego z Nowej Cerkwi wraz ze swoim druhem, ks. Damianem Briegmannem, którzy w blisko 30-osobowej grupie pieszo przybyli na biblioteczny piknik.

            Wydarzenie swoim występem uświetnili dzieci i młodzież z Centrum Młodzieżowego STECKA w Nowej Cerkwi, którzy zaprezentowali w cieniu gigantycznego biurka przygotowane przez siebie przedstawienie pt. Młynarze znad Wierzycy. Spektakl ten oparto na kanwie opowiadania regionalisty kociewskiego, Romana Landowskiego, o tym samym tytule. Przedstawienie znalazło uznanie widzów, wszak aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

            Znalazł się także czas na podziękowania dla najgorliwszych czytelników. Toteż Damian Domański, dyrektor morzeszczyńskiej książnicy, wraz ze swoją współpracownicą, Ewą Kamrowską, przekazał wiernym użytkownikom i przyjaciołom tej instytucji kultury specjalne gratulacje i drobne upominki regionalne przygotowane przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE z Tczewa.

            Nie można zapomnieć także o przepysznej grochówce, którą specjalnie na tę okazję przygotowała mieszkanka Morzeszczyna, Wiesława Rychłowska.

            Pozostaje wierzyć, iż Rodzinny Piknik Biblioteczny, który tego roku po raz pierwszy odbył się w Morzeszczynie, stanie się nową tradycją na kulturowej mapie wydarzeń w tym zakątku Kociewia.


Damian Domański

 

Fotorelację z wydarzenia można zobacz tutaj.