Od 28 sierpnia 202 r. powiat kartuski znajdzie się wśród powiatów oznaczonych jako "strefa żółta" - gdzie w ciągu ostatnich dwóch tygodni zanotowano duży wzrost zachorowań na koronawirusa. Obowiązują tu zaostrzone przepisy sanitarne. To pierwszy powiat na Pomorzu zaliczony do strefy żółtej w trwającej od 4 marca epidemii.
Na Pomorzu odnotowano 2329 przypadków zakażeń koronawirusem. 44 osoby zmarły. 849 osób uznano za wyzdrowiałe. 74 osoby są hospitalizowane, 1362 osoby poddane są izolacji pozaszpitalnej (stan na 27.08.2020).
Apel o rozwagę podczas spotkań rodzinnych i zapowiedz szczepień dla seniorów:
Wg Raportu Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na temat Sars-CoV-2 z 27.08.2020 r., nowe zakażenia SARS-CoV-2 zostały stwierdzone u 71 osób z terenu województwa pomorskiego:
24 osób miasto Gdańsk,
7 osób powiat wejherowski,
7 osób powiat kościerski,
7 osób powiat starogardzki,
6 osób powiat tczewski,
6 osób miasto Gdynia,
5 osób powiat gdański,
3 osoby powiat kartuski,
3 osoby powiat chojnicki,
1 osoba powiat bytowski,
1 osoba miasto Sopot,
1 osoba powiat pucki.
Powiat kartuski
W powiecie kartuskim liczba zachorowań na koronawirusa sięga 186 przypadków. Z tej grupy wyzdrowiało 38 osób. W ciągu ostatnich dwóch tygodni stwierdzono 96 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To pierwszy powiat na Pomorzu, gdzie wprowadzono obostrzenia związane z żółtą strefą.
Zaostrzone przepisy
Obostrzenia przepisów sanitarnych dotyczą m.in. organizacji konferencji i targów - na jedną osobę musi przypadać 4 m kw. powierzchni, imprez sportowych na obiektach sportowych - 25 proc. widowni, wydarzeń kulturalnych w pomieszczeniach - limit 25 proc widowni, wydarzeń kulturalnych na otwartej przestrzeni - 25 proc. publiczności, a otwartej przestrzeni - do 100 osób.
W gastronomii - w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. Na klienta musi przypadać powierzchnia 4 m kw.
W parkach rozrywki, wesołych miasteczkach na jednego korzystającego powinno przypadać 10 m kw. powierzchni, z siłowni korzystać może liczba klientów wyliczona ze wskaźnika 1 osoba na 7 m kw.
W strefie żółtej w uroczystościach rodzinnych oraz innych spotkaniach może wziąć udział do 100 osób. Na weselach dopuszcza się niekorzystanie z maseczek ochronnych.
Nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób oraz pozostałe przepisy ogólne, np. noszenia maseczek ochronnych w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach handlowych lub usługowych, w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.
(Infografika WSSE Gdańsk)