91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 25.06.2022 r.
Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

 W rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 maja w Kościele Parafialnym pw. św. Marcina w Świekatowie odprawiono Mszę Świętą w intencji ojczyzny.

 

     Obecni na niej byli przedstawiciele władz administracyjnych, samorządowych, rodzin katyńskich, wojska, kombatantów, poczty sztandarowe (Rodzin Katyńskich, Kombatantów ziemi Świekatowskiej, Straży Pożarnej, Gimnazjum im. Bohaterów Września) liturgię ubogaciła obecność Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Świekatowa.

 

     Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. Marek Chmara w koncelebrze ks. Dawida Szczeblewskiego. W homilii główny celebrans przybliżył postać swojego dziadka Władysława Chmary rozstrzelanego przez NKWD w roku 1940 w Kuropatach.

     Władysław Chmara urodził się 5 stycznia 1895 r. w Zalesiu Królewskim (parafia Świekatowo) tutaj również uczęszczał do Szkoły Ludowej w latach 1902 – 1909. Dalsze lata życia związane były ze służbą wojskową 2 batalionu strzelców zaborczej armii pruskiej w Chełmnie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę służył w 64 Pułku Piechoty Armii Polskiej. Od roku 1921 został przyjęty do Straży Celnej, a od roku 1928 był Strażnikiem Granicznym. W marcu roku 1938 został skierowany na placówkę Straży Granicznej w Opaleniu (Gmina Gniew), gdzie pełnił służbę do wybuchu wojny. W połowie sierpnia 1939 rozstał się ze swoją rodziną, niestety już na zawsze. Rodzina musiał czekać długie lata, aby dowiedzieć się co stało się z ich bliskim. Władysław Chmara jak się później okazało trafił do niewoli rosyjskiej. Więziony w Mińsku skąd  trafił na miejsce swojego wiecznego spoczynku lasów Katynia. „Katyński Dąb Pamięci” który posadziliśmy w miejscu urodzenia śp. Władysława Chmary będzie żywym pomnikiem naszego brata i miejscem pamięci o tych wszystkich, którzy oddali życie za ojczyznę. 

Galeria zdjęć »