Terytorialsi w całym kraju, również z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (7 PBOT) otrzymali kolejne zadanie do wykonania. Do tej pory wspierali policję w monitorowaniu osób objętych kwarantanną. Od soboty rozpoczęli wspólnie patrole prewencyjne. Mają one na celu kontrolę osób przebywających poza domem, pod kątem przestrzegania nowych zasad bezpieczeństwa, związanych z walką z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Pomorscy terytorialsi od 4 kwietnia 2020 r. zaczęli wspierać policję na nowym polu działań. Do wspólnych patroli, po przeszkoleniu, oddelegowano 130 żołnierzy z 7 PBOT.
- Wnioski o wsparcie dotarły do nas niemal ze wszystkich powiatów województwa pomorskiego - przekazał por. Tomasz Klucznik, rzecznik 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do chwili obecnej jedynie powiat malborski, dalej będzie realizował te zadania bez wsparcia żołnierzy z naszej brygady. Natomiast w powiecie kartuskim pojawimy się od 6 kwietnia. Będą to patrole mieszane, policjanta i terytorialsa. Chodzi o to aby maksymalnie zwiększyć liczbę służb pełnionych na podległym terenie w związku ze zwiększeniem obowiązków wynikających w walce z pandemią. Nasi żołnierze będą mieli takie same prawo do legitymowania, zatrzymywania, używania środków przymusu bezpośredniego czy wydawania poleceń jak policjanci. Nie będą jednak wyposażeni w broń palną, kajdanki czy pałkę. Do ich zadań będzie należało wsparcie działań funkcjonariuszy w legitymowaniu i kontrolowaniu osób, które nie przestrzegają nakazów związanych z ograniczeniem poruszania się poza domem.
Charakterystyczny oliwkowy beret stał się elementem rozpoznawczym naszych żołnierzy. Ponadto, podczas tych patroli, terytorialsi będą mieli kamizelki odblaskowe z napisem „Wojska Obrony Terytorialnej” nałożone na mundur polowy. Natomiast żołnierze przeszkoleni z kwalifikowanej pomocy przedmedycznej będą wyposażeni w plecaki ratownika-sanitariusza z zestawem pierwszej pomocy. Wszyscy będą mieli zapewnione
środki ochrony osobistej jak maseczki czy rękawiczki jednorazowe. To już kolejne zadanie, które realizujemy na terenie naszego województwa. Od 6 marca pomagamy kombatantom, osobom w podeszłym wieku, które wymagają wsparcia z naszej strony. Razem z Caritas i ośrodkami pomocy społecznej, dostarczamy paczki żywnościowe i produkty pierwszej potrzeby do osób potrzebujących. We współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku pobieramy wymazy od osób, które mogły mieć kontakt z koronawirusem. 27 marca wykonywaliśmy tego typu czynności na terenie Kartuz.
Wspieraliśmy Straż Graniczną na lotnisku w Rębiechowie i terminalu promowym w Gdyni. Można też nas spotkać w niektórych pomorskich szpitalach, między innymi w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach, gdzie pomagamy pracownikom tych placówek.
Myślę, że jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa jeżeli chodzi o pomoc naszej lokalnej społeczności.
WOjska Obrony Terytorialnej w służbie WSSE i ochrony zdrowia
(na podst. mat. prasowych)