91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 25.06.2022 r.
Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

W środę, 25 marca 2015 roku, w Dzień Świętości Życia, w kościele św. Jakuba w Toruniu odbyła się ogólnopolska premiera Oratorium „4 Pory Życia - Pro life”.

 

W trosce o ukazanie wartości człowieka i jego życia od poczęcia do naturalnej śmierci w Pelplinie powstało w diecezji pelplińskiej Oratorium „4 Pory Życia - Pro life”. Kompozycja została napisana przez młodzież i studentów z zespołów  "Na cały Głos" z Pelplina, który działa przy diecezjalnym Radiu Głos oraz "Nieboskłonni" z Tczewa, który działa przy parafii  św. Maksymiliana Kolbego. 

Oratorium zawiera 13 utworów. Aby atrakcyjnie ukazać piosenki – wpisano je w cztery pory roku. W ten sposób tworząc kompozycje starano się ukazać istotne chwile z życia każdego człowieka. A oto tytuły powstałych utworów: Zima (Poczęcie, Ocalenie, Narodziny); Wiosna (Kobieta, Mężczyzna, Przyjaźń); Lato (Zakochanie, Rodzina, Modlitwa małżonków); Jesień (Starość, Cierpienie, Śmierć ) i finałowe Zmartwychwstanie.

Nad kompozycją młodzież pracowała przez jeden rok. Najpierw powstały teksty piosenek, znacznie inspirowanych  Pismem Świętym, żywotami świętych oraz poezją. Po kilku miesiącach pracy  rozpoczęły się próby chóru oraz instrumentalistów.

W sumie zaangażowanych było prawie 50 osób. Głównymi odpowiedzialnymi byli: za przygotowanie chóru - Karolina Kornas, nad oprawą  muzyczną czuwał  Jacek Hoduń, a mówiący te słowa miał zaszczyt czuwać nad  promocją i duchowym wymiarem wydarzenia.

Celem koncertu jest ukazanie piękna życia rodzinnego i promowanie  wartości chrześcijańskich, które ono niesie w sobie.

Nie sięgamy po współczesne znamiona cywilizacji śmierci, lecz wzruszającymi kompozycjami pragniemy ukazać piękny wymiar życia ludzkiego.

 Jak pisał Fiodor  Dostojewski – „trzy najpiękniejsze rzeczy pozostały z raju na świecie: kwiaty na łące umajonej, gwiazdy na niebie i oczy dziecka”, dlatego chcemy tak zaśpiewać,  aby serca naszych odbiorców zainspirować do troski o życie własne i spotkanych ludzi.

Prapremiera autorskiej kompozycji Oratorium „4 Pory Życia Pro life” miała miejsce 23 listopada 2013 r. w  Bazylice katedralnej w Pelplinie. Po brzegi wypełniła się wówczas pocysterska świątynia. Koncert dedykowany był św. Janowi Pawłowi II – wielkiemu apostołowi troski o życie człowieka.     

Ufamy, że nasze oratorium: „4 Pory Życia – Pro life” jest kompozycją, która może wyostrzyć wrażliwość na godność każdego człowieka.

 

Aby przygotować słuchacza na  przesłanie poszczególnych utworów przygotowano świadectwa samych członków zespołów.

Retransmisja koncertu w Telewizji Trwam, w Poniedziałek Wielkanocny, 6 kwietnia o godz. 14.30

Zobacz więcej zdjęć w FOTOGALERII >>