22 marca 2015 r. odbył się po raz siedemnasty coroczny koncert Fundacji im. Ks. Janusza St. Pasierba.
W tym roku miał on szczególną oprawę, ponieważ odbył się w pięknym wnętrzu Teatru Polskiego i włączony został w ogólnopolski cykl spotkań zwanych Salonem Poezji. W tym koncercie wzięli udział uczniowie tczewskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych, pelplińskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz liczna grupa pelplinian - miłośników poezji i teatru.
Spotkanie, które prowadził gospodarz miejsca, czyli dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn, zaczęło się od uroczystego wejścia na scenę pocztów sztandarowych trzech Pasierbowych szkół: oprócz wyżej wspomnianych także jeszcze Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie k. Tarnowa.
Wiersze ks. Pasierba czytali Maja Komorowska i Andrzej Seweryn. Czynili to na różne sposoby, ale z wielką klasą. Dobrej i mądrej poezji w mistrzowskim wykonaniu w kompletnej ciszy słuchało kilkaset osób. O ks. Pasierbie i jego twórczości mówiła prezes Maria Wilczek. Laudację na temat tegorocznego laureata nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba wygłosił pisarz Piotr Wojciechowski. Nagrodę otrzymał młody 21-letni poeta Michał Muszalik ze Śląska. Fundacja przyznała ponadto piękne medale (według projektu prof. Mariana Koniecznego) osobom zasłużonym dla utrwalania pamięci o osobie i dziele ks. Pasierba. Otrzymali je Maja Komorowska, Andrzej Seweryn, prof. Jadwiga Puzynina, kompozytor Piotr Moss, harfistka i pedagog Anna Sikorzak-Olek, która w towarzystwie innych instrumentalistów wykonała kila utworów muzycznych. Medalami zostali wyróżnieni ponadto Bogdan Wiśniewski (dyrektor LO w Pelplinie), Eleonora Lewandowska (b. dyrektorka ZSE w Tczewie) Jerzy Cisewski (dyrektor ZSE w Tczewie), Agata Wajda-Tylek (dyrektorka ZSP w Żabnie)
Wieczorem pelplinianie raz jeszcze zasiedli na widowni Teatru Polskiego, aby ponownie zobaczyć Andrzeja Seweryna, tym razem w komedii Moliera "Szkoła żon", zaś tczewianie obejrzeli w Teatrze Narodowym "Zbójców" Schillera.
WZ
Foto w Galerii