91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 02.12.2022 r.
Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

W środę, 25 marca 2015 roku, o godz. 19.30 w kościele św. Jakuba w Toruniu, w Dzień Świętości Życia odbędzie się toruńska premiera oratorium „Cztery Pory Życia Pro - life”. W piątek 20 marca 2015 roku, odbyła się próba generalna przed koncertem. 

 

 

W trosce o ukazanie wartości człowieka i jego życia od poczęcia do naturalnej śmierci w Pelplinie powstało Oratorium „4 Pory Życia - Pro life”. Kompozycja została napisana przez młodzież i studentów z zespołów  "Na cały Głos" z Pelplina, który działa przy diecezjalnym Radiu Głos oraz "Nieboskłonni" z Tczewa, który działa przy parafii  św. Maksymiliana Kolbego. 

Oratorium zawiera 13 autorskich utworów mówiących o życiu człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Aby atrakcyjnie ukazać piosenki – wpisano je w cztery pory roku. W ten sposób tworząc kompozycje starano się ukazać istotne chwile z życia każdego człowieka. A oto tytuły powstałych utworów: Zima (Poczęcie, Ocalenie, Narodziny); Wiosna (Kobieta, Mężczyzna, Przyjaźń); Lato (Zakochanie, Rodzina, Modlitwa małżonków); Jesień (Starość, Cierpienie, Śmierć ) i finałowe Zmartwychwstanie.

Nad kompozycją młodzież pracowała przez jeden rok. Najpierw powstały teksty piosenek, nad którymi młodzi autorzy spędzili bardzo dużo czasu, szukając inspiracji w  Piśmie Świętym, żywotach świętych oraz poezji. Nie mniej pracochłonne było skomponowanie muzyki. Po kilku miesiącach pracy edytorskiej rozpoczęły się próby chóru oraz zespołu muzycznego. Nad wspólnym projektem pracowało 50 osób. W poszczególnych sekcjach nad efektem końcowym pracowali nad swoimi zadaniami: Karolina Kornas –przygotowanie chóru, Jacek Hoduń – opracowanie muzyczne aranżacji i sekcji instrumentalnej oraz ks. Zbigniew Gełdon – promocja  i duchowy wymiar wydarzenia.

Katolicka Agencja Informacyjna w depeszy zapowiadającej prapremierę pisała: Ks. Zbigniew Gełdon, koordynator projektu i opiekun zespołów mówi, że:  „celem koncertu jest ukazanie piękna rodziny i promowanie  wartości chrześcijańskich, które powinno się wynosić z domu rodzinnego”. Kapłan dodaje: „Nie chcemy szokować naszych odbiorów obrazami pokazującymi pozabijane dzieci, lecz pokazywać piękno życia przez wzruszające kompozycje”. Na portalu internetowym Radia Głos ks. Gełdon uzupełnia: „Jak pisał Fiodor  Dostojewski - trzy najpiękniejsze rzeczy pozostały z raju na świecie: kwiaty na łące umajonej, gwiazdy na niebie i oczy dziecka, dlatego chcemy zaśpiewać,  by serca naszych odbiorców zachęcić do troski o życie swoje i spotkanych ludzi”.

           Prapremiera autorskiej kompozycji Oratorium „4 Pory Życia Pro life” miała miejsce 23 listopada 2013 r. w  Bazylice katedralnej w Pelplinie. Po brzegi wypełniła się pocysterska świątynia podczas koncertu dedykowanego św. Janowi Pawłowi II – wielkiemu propagatorowi troski o życie człowieka.  Oratorium wykonał 45 osobowy chór z zespołów „Na cały Głos”
i „Nieboskłonni” oraz soliści Przemek Radziszewski, finalista programu telewizyjnego „Must be the Music Gosia”,  Małgorzata Kornas z  „The Voice of Poland”,  Agata Sowa z  telewizyjnej „Szansy na Sukces”. Zagrał kwartet smyczkowy oraz instrumentalny zespół muzyczny.

         W relacji po premierze, Sebastian Dadaczyński z Dziennika Bałtyckiego napisał: „Koncert był bardzo przepiękny i wielokrotnie nagradzany brawami - To oratorium wpisuje się w zakończenie Roku Wiary, 19. rocznicę istnienia Radia Głos, a także zbliżającą się kanonizację Jana Pawła II - mówił ks. Zbigniew Gełdon, redaktor diecezjalnej rozgłośni, a także kierujący zespołem "Na cały Głos".

- Celem tego przedsięwzięcia było ukazanie piękna rodziny
i promowanie wypływających z niej wartości chrześcijańskich i to się udało - mówił ks. Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej. Starosta tczewski dr Józef Puczyński, który na koncercie pojawił się z burmistrzem Pelplina Andrzejem Stanuchem, dodał  - Nie spodziewałem się takich tłumów. To wielka radość. Ten koncert był prawdziwą ucztą dla ducha – mówił”.

Oratorium „4 Pory Życia – Pro life” jest kompozycją, która może zainteresować każdego człowieka. Bez względu na wiek, status społeczny czy wiarę może zainspirować do życia według wartości chrześcijańskich, których celem jest życie wieczne.

 

Soliści w utworach:

Narodziny  - Joanna Piskorska

Kobieta  - Małgorzata Kornas

Mężczyzna  - Konrad Mania

Przyjaźń  - Agata Hoduń, Jagoda Chrzanowska, Klaudia Górska

Zakochanie - Małgorzata Kornas

Małżeństwo  - Agata Hoduń, Konrad Mania

Cierpienie  - Maria Machlik

Starość  - ks. Zbigniew Gełdon

 

Koncert będzie transmitowany przez Radio Głos z Pelplina (streaming na www.radioglos.pl) oraz retransmitowany przez Telewizję Trwam
w Poniedziałek Wielkanocny, 6 kwietnia o godz. 14.30.

 

Zapraszamy

 Zobacz więcej zdjęć w FOTOGALERII >>

 

Kontakt :

Ks. Zbigniew Gełdon
Specjalsta PR

Radio Głos

661 444 664

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.