91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 30.11.2022 r.
Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty

Co się za tym kryje?
W niektórych afrykańskich państwach do szkoły nie uczęszcza ponad połowa dzieci. Te zaś które uczęszczają do szkoły bardzo często nie mają książek oraz przyborów szkolnych, które ułatwiłyby im naukę.

Okazuje się, że jeden ołówek może zdziałać więcej niż nam się wydaje. Dzięki niemu dziecko może pójść do szkoły i się uczyć. Z kręgu biedy i bezradności może wyrwać afrykańskie dzieci tylko wykształcenie. Szkoła to najlepsza inwestycja w przyszłość tych dzieci. Nasza szkoła postanowiła wyposażyć afrykańskie dzieci w darmowe przybory szkolne, poprzez zaangażowanie w akcję Ołówek dla Afryki organizowaną przez fundację "Redemptoris Missio". Fundacja powstała w 1992 roku w Poznaniu, a organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarek oraz rozmaite akcje pomocowe, oprócz akcji „Ołówek dla Afryki” także „Opatrunek na Ratunek”, „Puszka dla Maluszka” czy „Pomoc dla dzieci z Afganistanu”. Przez tę akcję chcemy sprawić, by posłanie dziecka do szkoły w Afryce nie było dla rodziców czy krewnych wydatkiem. Wydatkiem w ich świadomości zbędnym, którego niejednokrotnie nie rozumieją i mimo powszechnego obowiązku edukacji nie wszystkie dzieci są do szkoły posyłane. Na świecie żyją 2 miliardy dzieci, na każde 100 dzieci - 17 nigdy nie pójdzie do szkoły.

Od 3 lutego do 6 marca w naszej szkole biblioteka szkolna Szkół Katolickich w Świeciu oraz przedszkole Aniołowo przeprowadziły akcję - Ołówek dla Afryki. W ramach Akcji zbieraliśmy przybory szkolne tj. długopisy, ołówki, kredki i gumki. Pragniemy poinformować, że udało nam się zebrać aż 3 kartony - z czego bardzo się cieszymy. Zebrane przybory zostały już przekazane Fundacji "Redemptoris Missio", która prześle zebrane rzeczy do misjonarzy w Afryce oraz do Zambii, do ks. Macieja Oparki, którego gościliśmy w naszej szkole, a który obecnie prowadzi szkołę w Lusace. Wysłane paczki z naszej szkoły ważyły łącznie 16 kg. Jak podaje fundacja, do tej pory wolontariusze doliczyli się 200 tysięcy przyborów o łącznej wadze - 3 ton.
Mamy nadzieję, że to nie pierwsza taka akcja organizowana w Szkołach Katolickich ;-)

Hanna Hering