91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 02.12.2022 r.
Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Ponad dwustu plantatorów truskawek z Pomorza spotkało się wczoraj w Chmielnie. Konferencję pod tytułem „Nowości w uprawie truskawek" zorganizował Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Zaprezentowano najnowsze trendy w uprawie różnych gatunków kaszubskiej „maleny”. Spotkanie odbyło się w Kaszubskiej Oazie Zdrowia.

 

Uczestnicy wysłuchali prelegentów m.in. z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz przedstawicieli firm oferujących nowoczesne rozwiązania w uprawie truskawek. Kaszuby to region wiodący w krajowej produkcji tych owoców, jednoczęsnie kojarzony z najsmaczniejszą odmianą tego owocu – senga sengana, czyli popularnie zwana truskawką przemysłową. Jak wskazują wyniki upraw w minionym roku odnotowano wzrost uprawy plantacyjnej w stosunku do 2013 roku.

Kaszubska Truskawka ma również istotny udział w eksporcie międzynarodowym. Niemal 50 % produktów w minionym roku wysłano do Rosji i Na Białoruś. Jednak w związku z obecną sytuacją geopolityczną plantatorzy będą zmuszeniu szukać nowych rynków zbytu, kierując swoje produkty najpewniej na zachód Europy.

Michał Nitkowski