W piątek, 1 marca 2019 r., wieczorem w kościele pw. św. Kazimierza odprawiono mszę św. w intencji ojczyzny w obecności pocztów sztandarowych Kaszubsko-Pomorskiego Okręgu Związku Piłsudczyków, Hufca Kartuzy ZHP i szkół. W czasie homilii ks. Arkadiusz Guz mówił o bolesnych chwilach powojennej historii Polski. Odśpiewano "Boże coś Polskę".
Po mszy św. zebrani przeszli pod obelisk pamięci Danuty Siedzikówny, ps. Inka, gdzie istotę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypomniał Kazimierz Socha Borzestowski, inicjator patriotycznych obchodów w Kartuzach.
Ks. kan. Ryszard Różycki odmówił modlitwę Piotra Skargi. Złożono kwiaty i zapalono znicze.
V Kartuskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych:
Dalsze imprezy V Kartuskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Kolejne odsłony V Kartuskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaplanowano na 8 marca – w szkołach średnich powiatu odbędą się prelekcje Ronalda Werelicha, mieszkańca powiatu kartuskiego o Antonim Dołędze, poszukiwanym ostatnim komendancie.
10 marca Kaszubsko-Pomorski Okręg Związku Piłsudczyków zaprasza na „Bieg Żelaznego” - III Kartuski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. ppor. Zdzisława Badochy ps. Żelazny, Tropem – Wilczym. Zawodnicy wystartują o godz. 12 ze stadionu w Kiełpinie.
15 marca w Kartuskim Centrum Kultury o godz. 11 odbędzie się konferencja o Żołnierzach Wyklętych w powiecie kartuskim. Referat o genezie powstania Żołnierzy Wyklętych wygłosi prof. Piotr Niwiński z UG, natomiast prof. Karol Polejowski z WS Ateneum opowie o V Brygadzie Wileńskiej w powiecie kartuskim w 1946 r.
Ostatnim elementem patriotycznych uroczystości będzie I Turniej Szachowy im. Władysława i Jana Kostuchów, żołnierzy NZ obwodu kartuskiego, który zostanie rozegrany 6.04.2019 w sali Kartuskiego Centrum Kultury.