91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 27.11.2024 r.
Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach prof. dr hab. Józef Borzyszkowski wygłosił wykład poświęcony zasłużonym dla Kaszub mieszkańcom stolicy powiatu kartuskiego - Feliksowi Marszałkowskiemu i Aleksandrowi Majkowskiemu, w 81. rocznicę jego śmierci.

W lutym minęło 81 lat od śmierci Aleksandra Majkowskiego, ideologa ruchu kaszubskiego, publicysty, pisarza, autora epopei „Żëcé i przigòdë Remùsa”, założyciela gdańskiego Towarzystwa Młodokaszubów, Muzeum Kaszubsko-Pomorskiego w Sopocie, prezesa Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów w Kartuzach. Urodził się w Kościerzynie w 1876 r., a ostatecznie zamieszkał w Kartuzach.

Z zawodu był lekarzem, ale uprawiał dziennikarstwo, wydając miesięcznik „Gryf. Pismo dla spraw kaszubskich”, był redaktorem naczelnym pisma „Pomorzanin”. Współpracował z pismem „Zrzesz Kaszëbskô”.

Napisał przewodnik po Kaszubach pt. „Zdroje Raduni. Przewodnik po Szwajcaryi Kaszubskiej”,  „Historię Kaszubów”, „Przewodnik po Kaszubskiej Szwajcarji”. Zmarł w Gdyni w 1938 r., pochowano go w cieniu kartuskiej kolegiaty.

Z osobą tego wielkiego Kaszuby związany jest drugi ze wspominanych podczas spotkania kartuzianin – jego osobisty sekretarz, Feliks Marszałkowski. Był ideologiem kaszubszczyzny, dziennikarzem, redaktorem naczelnym pisma „Zrzesz Kaszëbskô. Współtworzył Zrzeszenie Kaszubskie, działał w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim.

Prof. Józef Borzyszkowski opowiedział i ich życiowych drogach do kaszubszczyzny. Podkreślał przy tym wielką rolę kobiet - matek, żon, sióstr w realizowaniu historycznych dla Kaszub misji działaczy z Kartuz.

Spotkanie o Aleksanrze Majkowskim i Feliksie Marszalkowskim:

Spotkanie zorganizowało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, oddział w Kartuzach oraz Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Tam można zakupić wydawnictwa o wielkich osobistościach Kaszub i Pomorza.