91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 26.11.2024 r.
Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester

Wywodzący się z Kociewia znany dziennikarz, podróżnik i publicysta Wojciech Cejrowski 25 sierpnia w Piasecznie otrzyma nagrodę "Ambasador Kociewia".

Tego dnia w Piasecznie odbędą się "I Walne Plachandry Kociewie 2018".

Galeria zdjęć

Krótka relacja z konferencji w Tczewie 5.07.2018:

Wypowiedź starosty tczewskiego Tadeusza Dzwonkowskiego 5.07.2018:

O szczegółach wydarzenia, które stawia sobie za cel jednoczenie Kociewiaków, 5 lipca poinformowano podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Tczewie.

           W dniu 25 sierpnia 2018 roku kolejny raz rozpocznie się Piaseczno Folklor Festiwal –  w tym roku związany z obchodami pięćdziesięciolecia ukoronowania koronami papieskimi figury Matki Bożej Piaseckiej Władczyni Kociewia. Dzień ten upłynie w Piasecznie pod znakiem Walnych Plachandrów – zlotu Kociewiaków. Integralnym  elementem Walnych Plachandrów jest wręczanie honorowych tytułów Ambasadora Kociewia i wyróżnień Perełki Kociewia. Kapituła postanowiła  o nadaniu tytułu Ambasadora Kociewia Wojciechowi Cejrowskiemu – w kategorii indywidualnej  i pelplińskim Modrakom -  w kategorii zespołowej. Perełkami zostali: Patryk Podwojski i Izabela Czogała.

Podczas Walnych Plachandrów zostaną wręczone nagrody w konkursach: Współczesnej Sztuki Ludowej Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich pod tytułem "Matka Boża Piasecka w sztuce ludowej Kociewia" i fotograficznym pod tytułem "Przydrożne kapliczki Matki Bożej na Kociewiu".

Należy zaznaczyć, że tegoroczne Walne Plachandry odbywają się po raz pierwszy. Jest to impreza nastawiona na integrację Kociewia i Kociewiaków mieszkających w trzech powiatach – świeckim, tczewskim i starogardzkim.

Pomysł zrodził się w gronie działaczy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału kociewskiego w Zblewie. Zyskał aprobatę we wszyskich trzech powiatach, które także uczestniczą w zorganizowaniu i realizacji  Walnych Plachandrów. Impreza będzie się  odbywała co roku                     w innym kociewskim powiecie; w tym roku w tczewskim, w przyszłym – w starogardzkim, za dwa lata – w świeckim.

W pracach organizacyjnych uczestniczą: Stowarzyszenie Piaseczno Folklor Festiwal, Starostwo Tczewskie, Starostwo Świeckie, Miasto Starogard Gdański, Miejska i Powiatowa Bilioteka Publiczna w Gniewie, koła gospodyń wiejskich, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddziały kociewskie w Pelplinie, Tczewie i Zblewie,  Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej,  Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej.

W programie przewiduje się, między innymi, występy zespołów folklorystycznych i nie tylko, turniej powiatów – w nim konkursy kulinarne, wiedzy o Kociewiu i gwarowe. Będą też stoiska  z regionalnymi potrawami, rękodziełem i sztuką ludową.  Impreza tradycyjnie odbywa się w  Sanktuarium Matki Bożej Piaseckiej a rozpoczyna się mszą świętą w kościele parafialnym  o godzinie 10:30.

Patronatem zaś Walne Plachandry objęli (na dzień 25.06.2018):

Patronat honorowy:
Biskup Pelpliński – j.e. ks. dr Ryszard Kasyna 

Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk

Starosta Tczewski - Tadeusz Dzwonkowski

Starosta Świecki - Franciszek Koszowski

Prezydent Miasta Starogard Gdański – Janusz Stankowiak

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Edmund Wittbrodt

Patronat medialny:

Dziennik Bałtycki

Kociewski Magazyn Regionalny

Pomerania 

Radio Głos

Radio Gdańsk

Partnerzy imprezy:

Fundacja OKO-LICE-KULTURY

Piekarnia Cukiernia "KROPEK"

RESTAURACJA K2 Borzechowo

Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim

TRAWICCY Zakład Kamieniarski

 

Szczegóły: www.walneplachandry.pl