Rak płuca jest odpowiedzialny za największą liczbę zgonów z powodu chorób nowotworowych.
W ostatnich latach potwierdzono skuteczność badań przesiewowych w wykrywaniu wczesnych form raka płuca. Udowodniono spadek śmiertelności z powodu tego nowotworu u osób poddanych badaniom przesiewowym przy użyciu nisko-dawkowej tomografii komputerowej. W niektórych krajach, np. w USA, badania przesiewowe raka płuca są powszechnie stosowane.
Wieloośrodkowe konsorcjum badawcze złożone z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Śląskiej i Centrum Onkologii w Gliwicach wraz z biznesowym partnerem firmą BLIRT S.A. pod kierownictwem prof. Witolda Rzymana, kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej rozpoczęło realizację projektu “MOLTEST BIS – walidacja molekularnych sygnatur wczesnego wykrywania raka płuca w grupie wysokiego ryzyka zachorowania” w ramach Programu Badań Stosowanych. Budżet Projektu wynosi 6 702 935 zł i zakłada przebadanie 7000 osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca przy zastosowaniu tomografii komputerowej i pobraniu od nich krwi w celu walidacji testów diagnostycznych.
Palenie tytoniu jest odpowiedzialne za 9 z 10 przypadków raka płuca.
Jeżeli chcesz skorzystać ze specjalistycznej porady dotyczącej rzucenia palenia tytoniu, zadzwoń pod nr (58) 347-13-00 oraz umów się na wizytę do Poradni Leczenia Zespołu Uzależnienia od Tytoniu w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
Ryzyko związane z promieniowaniem jonizującym jest niskie.
Badanie wykorzystuje niskodawkową tomografię komputerową, a dawka promieniowania nie jest wiele większa od 2 klasycznych zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej.
Nie każdy guzek w płucu okazuje się być nowotworem.
Tomografia komputerowa jest bardzo dokładnym badaniem i niemal u co drugiej osoby wykrywane są drobne guzki w płucu. Większość tych zmian ma charakter łagodny. Wielu specjalistów zaangażowanych w pracę Programu czuwa, aby wyłowić „podejrzane” o charakter nowotworowy zmiany.