91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 25.11.2024 r.
Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens

Poniedziałkowy wieczór 11 grudnia  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie był poświęcony wspomnieniom stanu wojennego. 

Na ścianach biblioteki zawisły szkice - portrety osób internowanych i uwięzionych w obozie w Strzebielinku, narysowane przez współwięźnia, gdańskiego artystę-plastyka Andrzeja Trzaskę. Wśród ponad 60 grafik znalazła się również przedstawiająca Lecha Kaczyńskiego, który przebywał w obozie od 13 grudnia 1981 do 15 października 1982 r.

Wystawie towarzyszył wykład Pana Piotra Szubarczyka - historyka pracującego w Biurze Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku zatytułowany "Starogard sądził stocznię" prezentujący losy i świadectwo aresztowanych na terenie stoczni gdańskiej pracowników, studentów, osób, które postanowiły włączyć się w protest. Ludzie ci po zatrzymaniu zostali wywiezieni nocą, autokarami z zamalowanymi wapnem oknami, w nieznanym dla nich kierunku. Niepewność ich losu, brak informacji, praktyki zaczerpnięte od NKWD miały ich złamać. Trafili do więzienia w Starogardzie Gdańskim, gdzie od następnego poranka byli "sądzeni" - pospiesznie zwołane kolegia dokonywały przesłuchań i skazywały na kary nie mniejsze niż 1000zł z możliwością zamiany na areszt. Na 10 zł wyceniono jeden dzień aresztu, jeden dzień życia człowieka. Wydaje się, że akta z rozpraw w Starogardzie są jedynymi takimi dokumentami, które się zachowały w skali całego kraju. Odnalezione przypadkowo, przez pomyłkę archiwisty, trafiły do Piotra Szubarczyka. Padają nazwiska oskarżonych i ich zeznania, pomimo strachu, że wiedzieli co robią, że chcieli być w stoczni. Ważnym elementem tej opowieści jest rola parafii św. Wojciecha w Starogardzie i ówczesnego proboszcza ks. Jana Kahla - aresztowanych w stoczni, po zakończonych rozprawach, wypuszczono wieczorem, przed godziną milicyjną z zamiarem wyłapania i ponownego ukarania, ci jednak schronili się w pobliskim kościele. Ks. proboszcz nakarmił ich, pomógł w poinformowaniu rodzin, wsparł finansowo umożliwiając powrót do domu i zapłatę nałożonych grzywien. Także tym działaniem, jako jedyna parafia poza trójmiastem,  "zapisał się" w UB na listę 10 najbardziej niesprzyjających władzy komunistycznej parafii w woj. gdańskim.

Spotkanie z historią stanu wojennego odbyło się dzięki staraniom dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie - Rafała Deski oraz przy ogromnym wsparciu  Doroty Sakowskiej - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie

Galeria zdjęć