W Zblewie debatowano o handlu ludźmi i psychomanipulacji sekt.
W Gminnym Ośrodku Kultury imienia Małgorzaty Hillar w Zblewie w czwartek 11 maja 2017 roku odbyła się konferencja informacyjno-szkoleniowa dla pedagogów i psychologów szkolnych, wychowawców, rodziców i dyrektorów szkół powiatu starogardzkiego.
Konferencję zrealizowano w ramach zadań Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Starogardzie Gdańskim i Pomorskiej Sieci Dyrektorów Szkół w zakresie wspomagania działalności wychowawczej i profilaktycznej placówek oświatowych powiatu. Konferencje zorganizowano przy współpracy Wójta Gminy Zblewo Artura Herolda.
W pierwszej części spotkania zostały omówione zagadnienia w zakresie manipulacji psychologicznej, doktrynalnej i ideologicznej oraz uwikłania w sekty i uzależnienia od indoktrynacji psychicznej. Ponadto Joanna Zabłudowska z Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Gdańsku - dokonała charakterystyki występujących na Pomorzu i w Polsce sekt czy grup pseudoreligijnych i orientalnych oraz pojawiających się na tym terenie wiccanów, ruchów okultystycznych i neopogańskich. Przedstawiła także istotne informacje dotyczące różnych odmian satanizmu, który przywędrował do Europy ze Stanów Zjednoczonych.
Po przerwie uczestnicy spotkania poznali istotę i przejawy handlu ludźmi i płynących stąd zagrożeń dla młodzieży. Kapitan SG Robert Mroczek i z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku oraz nadkomisarz Elżbieta Żelichowska-Litke z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji - omówili istotę zjawiska wskazując na różnorodne formy zbrodni jaką jest handel ludźmi. Obok wykorzystania seksualnego nie letnich i młodych kobiet, niewolniczej pracy czy zorganizowanego pod przymusem żebractwa, pojawiają się kolejne niebezpieczne zjawiska identyfikowane jako handel ludźmi. Należą do nich między innymi wymuszenie świadczeń socjalnych na terenie innych państw i pobieranie na tzw. „słupy” kredytów bankowych korzystając z nieświadomości ludzi bezdomnych. Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom, którego nasilenie zaobserwowano w Polsce na początku lat 90-tych. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.