„Światło Pojednania i Pokoju” – tak zatytułowany został najnowszy ołtarz adoracji eucharystycznej przeznaczony do Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie. Tryptyk odbywa obecnie peregrynację, która rozpoczęła się czuwaniem modlitewnym młodych z Ojcem Świętym na Campus Misericordiae w Brzegach podczas Światowych Dni Młodzieży.
Aktualnie ołtarz ten znajduje się w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Inauguracja modlitwy w intencji pojednania i pokoju odbędzie się 26 grudnia podczas każdej Mszy św. Po Mszy św. o godz. 12:30 w ołtarzu wystawiony będzie Najświętszy Sakrament. Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie trwała do 8 stycznia w godz. od 9:00 - 18:30. Na zakończenie peregrynacji 8 stycznia o godz. 9:30 zostanie odprawiona Msza św. której przewodniczyć będzie ks. Prałat Marian Szczepiński - wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego.
Zapraszamy do modlitwy w intencji pojednania i pokoju.
----------------
DZIEŁO „12 GWIAZD W KORONIE MARYI KRÓLOWEJ POKOJU”
„Potem wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce, i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”
(Ap 12,1)
Dzieło „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”jest formą realizacji misji Stowarzyszenia „Communita Regina della Pace”. Jest to projekt utworzenia na świecie dwunastu Międzynarodowych Centrów Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju. Pragniemy, aby powstawały one w miejscach szczególnie doświadczanych skutkami konfliktów zbrojnych, braku porozumienia między narodami i wyznawcami różnych religii, jak również tam, gdzie wszyscy pragnący pokoju i pojednania, poszukują ich prawdziwego źródła.
Materialnym znakiem duchowego dzieła są ołtarze adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z monstrancją nawiązującą do wizerunku Matki Bożej. Powstają one w Polsce, w pracowni gdańskich artystów Mariusza Drapikowskiego i Kamila Drapikowskiego. Swoim niezwykłym pięknem służą oddaniu czci żywemu Bogu oraz otwierają osoby adorujące na obfite łaski płynące ze spotkania Chrystusa Eucharystycznego.
Aktualnie projekt realizowany jest w następujących miejscach: Kaplica Wieczystej Adoracji przy Kościele Groty Mlecznej w Betlejem, Sanktuarium Królowej Pokoju – Oziornoje w Kazachstanie, Parafia św. Jakuba – Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Bazylika Matki Bożej Pokoju – Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Sanktuarium Matki Bożej Słowa – Kibeho w Rwandzie, Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej – Namyang w Korei Południowej oraz Sanktuarium św. Jana – Dagupan na Filipinach.
„Maryja jest «Niewiastą Eucharystii» w całym swoim życiu. Kościół, patrząc na Maryję jako na swój wzór, jest wezwany do Jej naśladowania także w odniesieniu do Najświętszej Tajemnicy”.
(Ecclesia de Eucharistia, 53)
TRYPTYK „ŚWIATŁO POJEDNANIA I POKOJU”
„Światło Pojednania i Pokoju” – tak zatytułowany został najnowszy ołtarz adoracji eucharystycznej przeznaczony do Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie, gdzie utworzone zostanie kolejne Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój, w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” Dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.
Wykonany w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio” ołtarz, podobnie jak wcześniejsze realizacje, charakteryzuje się bogatą symboliką religijną, zaś motywami stanowiącymi wyraźną nić łączącą poszczególne dzieła są Jezus Chrystus, jako Światłość świata oraz postać Jego Matki, Maryi.
Centrum otwartego ołtarza to znajdujący się pod sercem Maryi Jezus Eucharystyczny. W myśl słów św. Jana Pawła II, stanowiących jedną z wielu inspiracji duchowych dla twórców ołtarza, On sam jest Światłem świata, oświecającym każdego człowieka (por. Encyklika Veritatis Splendor, nr. 1), w którego obliczu jaśnieje pełnią swego piękna Światłość Bożego Oblicza (por. Veritatis Splendor, nr. 2). Pragnieniem naszym jako Stowarzyszenia jest, aby adorujący Jezusa Eucharystycznego w Kibeho, czerpali od Niego obficieto światło pojednania i pokoju, by móc zanosić je później do swoich rodzin, miejsc pracy oraz różnych środowisk życia.
Maryja natomiast ukazana jest w oryginalnym ujęciu dobrze znanej w ikonografii postaci Krzewu Gorejącego Mojżesza. To jeden z klasycznych motywów starotestamentalnych (Wj 3,2), który, interpretowany na różne sposoby, odnoszony jest również do postaci Matki Bożej. W obrazie płonącego, lecz nie spalającego się krzewu, Maryja to płonąca ogniem miłości Bożej Matka-Dziewica.
To Ta, która w swoim dziewiczym macierzyństwie wydawszy na świat Syna Bożego – Światłość świata – pielęgnowała Je z troską i towarzyszyła Mu przez całe życie, aż pod Krzyż, by tam stać się Matką wszystkich ludzi, Opiekunką i Pośredniczką pomagającą swym dzieciom w trudach życia. Warto zwrócić również uwagę na piękną, utkaną ze srebrnych kwiatów, szatę Maryi. Jest to artystyczne nawiązanie do obrazu, który Matka Boża przedstawiła widzącym w jednej z wizji. Zobaczyli oni ogród pełen kwiatów, który Maryja nakazała im podlewać, a który rozrastał się w miarę jak powiększały się rzesze osób nawróconych.
Wyraźnym nawiązaniem do przesłań Matki Słowa z Kibeho są również sceny zaprezentowane na skrzydłach Tryptyku, przedstawiające Tajemnice Różańca do 7 Boleści Maryi. Do odmawiania tej modlitwy wzywała bowiem Maryja w swoich słowach, obiecując, że zaowocuje ona prawdziwym żalem za grzechy.
W górnej części otwartego Tryptyku widoczny jest jeszcze jeden „afrykański motyw” – unoszące się ku niebu niczym linie elektrokardiogramu symbole rwandyjskie – znak bijącego w rytm modlitwy serca, które potrzebuje Światła Chrystusa, źródła autentycznego pojednania i pokoju.
Po zamknięciu, ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” ukazuje wykonane w formie srebrnych płaskorzeźb postaci Apostołów Bożego Miłosierdzia: św. Jana Pawła II i św. Siostrę Faustynę, wraz z ich cennymi relikwiami. Świadectwo życia tych świętych przypomniało światu prawdę, że najprostsza droga do Chrystusa prowadzi przez Maryję i że jedynie w świetle Jego Miłości Miłosiernej możliwe jest prawdziwe pojednanie i pokój.
Tryptyk „Światło Pojednania i Pokoju” odbywa obecnie peregrynację, która rozpoczęła się czuwaniem modlitewnym młodych z Ojcem Świętym na Campus Misericordiae. Zakończył się już jej drugi etap, trwająca od 1 do 23 sierpnia adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie w krakowskiej Parafii Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej, którą opiekują się xx. Pallotyni. Następnym etapem będzie nawiedzenie Jasnej Góry w dniach 24 sierpnia do 8 września, gdzie Ołtarz wystawiony będzie w Wieczerniku. Peregrynacja potrwa około roku, po czym „Światło Pojednania i Pokoju” powędruje do afrykańskiego Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho.
Jak mówią słowa Księgi Wyjścia: „gdy Mojżesz zstępował z góry Synaj, nie wiedział, że skóra jego twarzy promieniała na skutek rozmowy z Panem” (Wj 34,29) – niech ci, którzy zanosić będą swoje modlitwy do Jezusa Eucharystycznego, sami stają się dla świata światłościąi źródłem prawdziwego i trwałego pokoju.
Stowarzyszenie Communita Regina della Pace powstało w 2008 r. Jego celem jest apostolstwo modlitewnej adoracji Chrystusa Eucharystycznego oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi.
Zainspirowane słowami św. Jana Pawła II o Maryi jako Niewieście Eucharystii podjęło inicjatywę utworzenia na świecie dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Ideę tę nazwano „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Pierwszy z nich powstał w Ziemi Świętej – 25 marca 2009 roku przy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie zainaugurowano Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu. W 2011 r. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie zostało oficjalnie włączone do Dzieła Apostolstwa Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Kolejnym miejscem nieustającej modlitwy w intencji pokoju na świecie jest Medjugorie. W maju 2016 roku na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Jamusukro rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w ołtarzu Donum Caritas et Pax. Do tych miejsc Stowarzyszenie przekazuje całe nastawy ołtarzowe (z wyjątkiem Medjugorje, gdzie przekazana została monstrancja).Kolejne Centra Modlitwy są planowane w Namyang (Korea Południowa) oraz Dagupan (Filipiny).
Równocześnie Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” propaguje Apostolstwo Pokoju czyli zobowiązanie do codziennej modlitwy i adoracji w intencji pokoju. Inicjatywa ta skierowana jest do wszystkich osób, którym zależy na budowaniu trwałego pokoju na świecie.
W celu zapoznania się ze szczegółami Dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” zapraszamy na stronę www.reginapacis.pl
O NAS
„Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję”
(J 14,27a)
Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” (Wspólnota Królowej Pokoju) powstało w 2008 roku z inicjatywy osób pragnących aktywnie promować pokój i pojednanie pomiędzy ludźmi i narodami, zwłaszcza w miejscach boleśnie dotkniętych skutkami konfliktów zbrojnych.
Misją Stowarzyszenia jest międzynarodowe apostolstwo adoracji Chrystusa Eucharystycznego w intencji pokoju i pojednania pomiędzy ludźmi. Inicjatywa zrodziła się w odpowiedzi na liczne wezwania Matki Bożej i z pragnienia realizacji duchowego testamentu wielkiego Orędownika Pokoju – św. Jana Pawła II.
Adoracja Najświętszego Sakramentu jest otwarciem się na dar pokoju, który ofiarowuje nam Jezus. Jest zaczerpnięciem z jedynego prawdziwego Źródła Pokoju. W czasie adoracji ten dar Bożej miłości płynie z Bożego Serca do serca człowieka.
Formą realizacji tego celu stało się Dzieło „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” – projekt utworzenia na świecie dwunastu Międzynarodowych Centrów Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju.
Dziełu „12 Gwiazd” towarzyszy inicjatywa utworzenia Łańcucha Modlitwy o Pokój, którego ogniwami stają się wszyscy podejmujący modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu w tej intencji. Czerpiąc z Żywego Źródła – Najświętszego Sakramentu Ołtarza - otaczając wspólnie świat modlitwą o pokój, stajemy się jego apostołami w naszych domach, miejscach pracy, w naszych środowiskach.
Prawdziwy pokój jest wartością, którą zdobywa się nie przymusem militarnym, politycznym, czy ekonomicznym, ale na kolanach.