12 grudnia w Gdańsku obradował Wojewódzki Zespół do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.
W poniedziałek 12 grudnia 2016 roku - z udziałem Wicewojewody Pomorskiego Mariusza Łuczyka, w Sali imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego UW w Gdańsku odbyło się pierwsze posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.
Celem Zespołu jest usprawnianie organizacji działalności prewencyjnej, wsparcia i reintegracji ofiar handlu ludźmi oraz pobudzanie aktywności lokalnych samorządów , fundacji i stowarzyszeń w tym zakresie. Stąd też w 21-osobowym zespole są przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej i pomocy rodzinie oraz straży granicznej, policji, prokuratury i zespołów kryzysowych, PCK i Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.
Handel ludźmi zakwalifikowano jako zbrodnię. Jest kierunkowe przestępstwo kierunkowe i przejawia się w różnej postaci; wykorzystania seksualnego w procederze prostytucji czy szeroko rozumianej pornografii; przymuszenie do niewolniczej pracy lub usług; żebractwo; pozyskiwanie komórek, tkanek i narządów czy ostatni nasilające się wymuszanie pobierania zasiłków socjalnych; kredytów oraz rozprowadzania narkotyków. Każdy z nas może stać się ofiarą handlu ludźmi.
Zespół powstał przy wsparciu Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku Katarzyna Stanulewicz i z-cy Krystyny Kobylańskiej. Na posiedzeniu Zespołu wybrano przewodniczącego, którym został kapitan Robert Mroczek z Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku. Zastępcą przewodniczącego jest nadkomisarz Elżbieta Żelechowska – Lita z Wydziału Kryminalnego KW Policji w Gdańsku. Sekretarzem wybrano Ewę Sobczyk st. specjalistę Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.