91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 30.11.2022 r.
Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty

Dzięki decyzji Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku co raz bliższa jest realizacja renowacji najstarszych zabytków architektury Pelplina.

 

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano tzw. Kontrakt Terytorialny, co oznacza, że uzgodnione zostały priorytetowe cele  i przedsięwzięcia województwa do 2020 r., które mają istotne znaczenie dla rozwoju regionu. W ramach Kontraktu ze środków skorzysta także Pocysterski Zespół Zabytkowy w Pelplinie.

Bezcenny kompleks dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie powstawał od XIII w. Wpisany przez prezydenta RP na listę Pomników Historii do tej pory był remontowany przede wszystkim z ofiar wiernych diecezji pelplińskiej.

Nowy etap prac konserwatorskich, jak przewiduje projekt Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej, ma na celu „ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego kompleksu obiektów wchodzących w skład Średniowiecznego Pocysterskiego Zespołu Zabytkowego, którego sercem jest Bazylika Katedralna”. Pracę mają ułatwić między innymi udostępnienie budynków zwiedzającym, w tym osobom niepełnosprawnym z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych.