91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 24.11.2024 r.
Imieniny: Flora, Jan, Roman

Interesującą publikację, będącą świadectwem wiary, 20 listopada zaprezentowano w Malborku.

Popołudniu w niedzielę 20 listopada 20116 roku w kościele parafialnym p.w. Bł. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku odbyło się spotkanie promocyjne kolejnej książki pt. „Kwitnący bukszpan”  brata Krzysztofa Łaszuka – nauczyciela, wychowawcy i katechety w Szkole Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Malborku. Książka została wydana z okazji Roku Jubileuszowego 1050 lecia Chrztu Polski przez Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa POMOC  z Częstochowy. Słowem wstępnym została opatrzona przez Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego, gdzie czytamy między innymi „Noszę w sercu radość, że Krzysztof nie dał się złamać i że pięknie, duchowo dojrzał.”

 Galeria zdjęć »

Brat Krzysztof Łaszuk jest członkiem Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla, gdzie złożył śluby wieczyste. Instituto Secolare Cristo Re złożono w 1938 roku w Mediolanie. Od 1963 roku Instytut założony przez profesora Giusseppe Lazzatiego rektora Uniwersytetu Katolickiego
w Mediolanie jest instytutem życia konsekrowanego na prawie papieskim. Krzysztof ŁASZUK od 1984 roku pełni posługę katechetyczną – w Łodzi, Stalowej Woli, Sopocie i od kilkunastu lat w Malborku.  Jest absolwentem ATK. Jest także  ekspertem MEN w zakresie katechezy. Był konsultantem Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Za swoją działalność niepodległościową w latach 1978 -1982 otrzymał od Prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Solidarności. W stanie wojennym był uwięziony za kolportaż ulotek. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni skazał go na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności. Po dziewięciu miesiącach zostaje zwolniony i wówczas zaczyna życie konsekrowane.

 

KWITNĄCY BUKSZPAN – to niezwykłe wyznanie wiary – tak charakteryzuje nową książkę przyjaciel Brata Krzysztofa Stanisław Sumowski. Zebrane myśli w „Kwitnącym bukszpanie” to szczególne wyznanie wiary i świadectwo wobec Prawdy sięgającej do początków historii Zbawienia. To troska o własne życie duchowe autora, który chce podążać śladami Chrystusa. To codzienne zmaganie się z wartościami Przykazania Miłości w konfrontacji z dniem powszednim i ze spotkania z Drugim Człowiekiem.

Kolega Krzysztof - nauczyciel i wychowawca poszukuje komunikatu między Bogiem a człowiekiem,  by stać się drogowskazem po Prawdzie, Drodze i Życiu zapisanym na Kartach Ewangelii. Staje się sygnatariuszem Nowego Przymierza, aby ofiarować w swoim nauczaniu – małym dzieciom, młodzieży i ich rodzicom, okruchy miłości, które otrzymuje w Eucharystii Słowa. Dzieli się swoją trudną miłością, aby wypełnić swoje śluby i przyrzeczenie  nie tylko osoby konsekrowanej,  ale także chrześcijanina, który otrzymał łaskę wiary.

Lektura historii wiary autora, to także spotkanie ze świadectwem innych kolegów i koleżanek, którzy spełniają swoją misję w polskiej szkole wprowadzając młodych ludzi w świat Miłości Chrystusa i Boga do człowieka. To także opowieść o cichych świętych, których spotykamy w swoim życiu jak Dobrych Aniołów. To Pani Maria Wiśniewska – moja przewodniczka, która pozostawiła w moim sercu niezatarty ślad dobroci,  i Jej następczyni Teresa Bukalska, niezawodny Przyjaciel i Człowiek Wiary.

Być nauczycielem, wychowawcą i katechetą - to zadanie niełatwe, kiedy trzeba walczyć o pozycję Boga w naszym życiu. Życiu skomercjalizowanym, bez idei i wartości jakże odległych od tradycji i historii naszego narodu, których korzenie sięgają wyznania wiary Mieszka i Dobrawy. Zapisane są w hagiografii męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha i Stanisława. Współcześnie sięgają do postaci niezwykłych świadków Chrystusa – „Prymasa Tysiąclecia” Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Nauczyciela Miłości - świętego Jana Pawła II i Nauczyciela Prawdy - księdza Jerzego Popiełuszki. Nauczyli nas jak zwyciężać zło dobrocią.

Trzeba było odwagi i szczerości,  aby spisać swoje niedokonane życie w Chrystusie na kartach „Kwitnącego Bukszpanu”.  Książka ta, to kontynuacja szczególnej spowiedzi powszechnej autora w cieniu nadziei, jakim stał się bukszpan – wiecznie zielony, symbol nieśmiertelności i trwałości życia, w tym przypadku w wierze, o którą  zabiega Krzysztof każdego dnia. Wie, że musi być pielęgnowana modlitwą i dobrym uczynkiem, niekłamanym świadectwem, aby mogła rozkwitać pięknym kwiatem Miłości Boga. Staje się dla niego symbolem zmartwychwstania i życia w Chrystusie, dla Chrystusa i z Chrystusem. Niech Pan Błogosławi i pielęgnuje to szczególne powołanie.