91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 27.09.2022 r.
Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma

6 stycznia 2015 r. po raz drugi ulicami Świecia przeszedł Orszak Trzech Króli, by wspólnie kolędować i oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Organizatorami tego przedsięwzięcia były Szkoły Katolickie w Świeciu we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli. Partnerami tego wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Świeciu, Urząd Miasta w Świeciu, Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu, Przedszkole Nr 1 w Świeciu, Przedszkole Nr 2 w Świeciu, Przedszkole Nr 3 w Świeciu, Przedszkole Nr 4 w Świeciu, Przedszkole Nr 9 w Świeciu, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Świeciu, Szkoła Podstawowa Nr 7 w Świeciu, Gimnazjum nr 1 w Świeciu, Gimnazjum nr 3 w Świeciu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, Straż Miejska w Świeciu, Ochotnicza Straż Pożarna w Przechowie, Wspólnota Rodzin przy parafii św. Józefa w Świeciu, Świecie24Extra oraz Portal: www.swiecie24.pl

 

Ten uroczysty Orszak jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania ulicznych jasełek. Mieszkańcy Świecia wyruszyli w  kolorowych orszakach spod kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Świeciu, by wspólnie kolędować ulicami: Sądową, Mickiewicza, Klasztorną, aż dotarli na Duży Rynek gdzie mogli pokłonić się przed Panu Jezusowi.  Każdy z nich  prowadzony był przez króla symbolizującego jeden z kontynentów: Europę, Azję i Afrykę. W skład orszaków wchodzili głównie uczniowie świeckich szkół i przedszkoli pięknie przebrani za anioły,  pasterzy, dwórki i rycerzy. Głowy pozostałych uczestników zdobiły korony.

Orszak czerwony – europejski, prowadzony był przez króla Kacpra. Orszak niebieski – afrykański, prowadzony był przez króla Baltazara i wreszcie Orszak zielony – azjatycki, prowadzony przez króla Melchiora.

Przy dźwiękach kolędy „Gdy się Chrystus rodzi” wszyscy uczestnicy Orszaku, na czele z królami, oddali hołd Świętej Rodzinie i odśpiewali pastorałkę orszakową. Później do zebranych na Rynku mieszkańców Świecia słowo skierowali: ks. proboszcz parafii pw. Niepolakanego Poczęcia NMP w Świeciu Leszek Grzela, Burmistrz Miasta i Gminy Świecie p. Tadeusz Pogoda oraz nowo wybrany Starosta Powiatu Świeckiego p. Franciszek Koszowski.

Następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie poprowadzone przez placówki oświatowe naszego miasta. Zebrani mieli także okazję poznać uczestników i laureatów Rodzinnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

zdjęcia autorstwa Andrzeja Bartniaka:

 

http://www.swiecie.eu/pl/news/kr%C3%B3lowie-i-t%C5%82umy-mieszka%C5%84c%C3%B3w-na-ulicach-miasta

 

oraz Mirosława Sejkowskiego:

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.846676098687195.1073741849.198899393464872&type=3

 

Więcej relacji kliknij TUTAJ >>

 

http://czas.tygodnik.pl/a/pierwszy-orszak-trzech-kroli-w-czersku-galeria-cze