91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 27.09.2022 r.
Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma

„Tam, gdzie jest miłość nie ma dystansu”, powiedział biskup pelpliński Ryszard Kasyna podczas dorocznego spotkanie pracowników i wolontariuszy działających w ramach struktur Caritas Diecezji Pelplińskiej, które odbyło się w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie 3 stycznia.

 

Po obejrzeniu jasełek przygotowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas z miejscowości Rajkowy, kilkuset uczestników spotkania wysłuchało sprawozdania dyrektora Caritas Diecezji Pelplińskiej ks. dr. Grzegorza Weisa. Kapłan szeroko omówił liczne pola działalności charytatywnej, którymi kieruje Caritas. Do największych należą zbiórki pieniężne i żywnościowe, kolonie letnie dla dzieci z rodzin ubogich, całoroczna pomoc żywnościowa, z której na co dzień korzysta ponad 7 tysięcy osób. W roku 2014 rozdano 70 ton żywności. Podczas świątecznych zbiórek wolontariusze zebrali ponad 70 tysięcy kilogramów produktów, które trafiły na Wielkanoc i Boże Narodzenie do ubogich rodzin. Ks. Weis dziękował za pracę każdej osoby zaangażowanej w pracę Caritas w centrali oraz w parafialnych i szkolnych kołach. Dziękował za liczny odzew w ramach akcji „1 %”, a także za zbiórkę krwi i różnoraką pomoc doraźną, na przykład dla ofiar huraganów. Dyrektor Caritas stwierdził: „Nikt nie pozostaje bez pomocy, jeżeli jej potrzebuje”. Naświetlił przy tym liczne działania w zdobywaniu sprzętu rehabilitacyjnego, który jest kupowany lub czasowo wypożyczany osobom potrzebującym go. Ze szczególnym wzruszeniem ks. Weis przypomniał, że w ubiegłym roku w Oknach Życia w Starogardzie Gd. i w Kartuzach zostało uratowane dwoje dzieci, które już trafiły do rodzin zastępczych.

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna składając zebranym noworoczne życzenia powiedział: „tam, gdzie jest miłość nie ma dystansu”. W kontekście Bożego Narodzenia hierarcha wskazał na przykład Chrystusa, który rodząc się z Maryi „zniwelował dystans” i dla każdego człowieka „stał się darem”. Biskup podkreślił, że „każdy z nas może być Betlejem, miastem które przyjmuje narodziny Chrystusa i jest gościnne dla Boga”. Bp Kasyna życzył obecnym i wszystkim związanym posługą z Caritas, żeby towarzyszyło im Boże błogosławieństwo w „pomnażaniu tego, co jest dobre”. Dziękując za wytrwałą pracę charytatywną w ciągu całego roku, biskup diecezjalny zachęcał, aby na wzór Jezusa „każdy był darem wobec drugiego człowieka”. Na koniec przypomniał, że w pełnieniu posługi dobroczynności ważna jest własna formacja, która powinna być czymś więcej niż „tylko akcyjnością”.        

 

Zobacz więcej zdjęć w FOTOGALERII >>

 

Sprawozdanie dyrektora Caritas Diecezji Pelplińskiej ks dr.Grzegorza Weisa


Słowo Biskupa Pelplińskiego dr. Ryszarda Kasyny


Przedstawicielki parafialnego Caritas z Brus


S. Imelda (Pasterka)


Krótka relacja