91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 29.04.2024 r.
Imieniny: Piotr, Robert, Bogusław

W minioną sobotę, 2 lipca 2016 r., już po raz 4 wraz z Polpharmą zorganizowano dzień bezpłatnych badań profilaktycznych pn. Park Zdrowia.

 Galeria zdjęć »

 

W tym dniu można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji lekarskich  z dziedziny kardiologii (poziom glukozy, poziom cholesterolu, ciśnienie, EKG, konsultacja lekarska), dermatologii (konsultacja dermatologiczna w tym badanie dermatoskopem zmian skórnych), okulistyki (badanie przesiewowe w kierunku jaskry). Oprócz tego była możliwość wykonania badania gęstości kości, saturacji oraz konsultacji z dietetykiem NaturHouse i  konsultacji z trychologiem. Dodatkowo zorganizowany został także punkt ze szkołą pierwszej pomocy.

Podczas Parku Zdrowia przebadaliśmy w punkcie kardiologicznym 89 osób, okulistycznym – 92 osoby, zaś w punkcie dermatologicznym – 78 osób.

Tegoroczny Park Zdrowia na długo pozostanie nie tylko w naszej pamięci, ale przede wszystkim Pana Romana Kowalskiego, który po wykonanych badaniach w punkcie kardiologicznym, decyzją lekarza kardiologa z powodu podejrzenia zawału mięśnia sercowego, został szybko przewieziony przez karetkę specjalistyczną do naszego Szpitala.

Dzisiaj Pan Roman, jak sam mówi, czuje się „jak młody Bóg” i dziękuje całemu personelowi Szpitala za uratowanie mu życia i opiekę.

Mieliśmy okazję spotkać się z Panem Romanem Kowalskim i zadać mu parę pytań:

Odwiedził Pan w sobotę Park Zdrowia. Czy miał już Pan jakieś niepokojące objawy, czy jedynie chciał Pan profilaktycznie wykonać badania?

W piątek czułem się słabo, pociłem się i kłuło mnie pod sercem. Wyczytałem w gazecie, że jest Park Zdrowia i że na miejscu jest kardiolog, nie trzeba wiele w kolejce czekać. Rano po pracy przyszedłem do domu się wykąpać, w domu wszyscy spali, nikomu nic nie mówiłem i poszedłem do parku. I w parku tak miałem dobrze, że  trafiłem na doktora Jendrzejewskiego, on spojrzał na moje wyniki i powiedział do mnie: „Co Pan tutaj robi, Pana tutaj nie powinno być, Pan powinien być dawno w Szpitalu”. Akcja się szybko zrobiła, karetka moment wezwana, a w Szpitalu od razu na koronarografię, lekarze już na mnie czekali. Dzięki lekarzom z Kociewskiego Centrum Zdrowia i z kardiologii inwazyjnej, gdzie mi zrobili zabieg czuje się dzisiaj „jak młody Bóg”. Jest bardzo duża różnica, czuję się bardzo dobrze.

Jakie dolegliwości odczuwał Pan w piątek?

Pociłem się, ciężko mi się oddychało i kłuło mnie pod sercem. Myślałem , że lekarz jakieś tabletki mi zapisze i będzie dobrze. Wydawało mi się,  że to wszystko od tych upałów.

 

Czy wcześniej miał Pan problemy kardiologiczne?

Nie, wcześniej nie miałem żadnych sercowych problemów. To mój pierwszy zawał i mam nadzieję ostatni. Św. Piotr mnie chyba jeszcze nie chce. Dzisiaj wychodzę do domu, potem rehabilitacja i myślę, że do pracy. Pozdrawiam kierownictwo Pana Jarka Chmielewskiego                  i kolegów, żeby miejsce dla mnie trzymaliJ. Chciałbym przy tej okazji podziękować personelowi medycznemu Oddziału Kardiologii za bardzo dobrą opiekę.

Czy będzie Pan korzystał z przyszłości z akcji profilaktycznych?

Tak, takie akcje są bardzo przydatne. Zachęcam wszystkich, którym zależy na zdrowiu, żeby skorzystali. Dobrze, że poszedłem do Parku, bo gdybym został w domu i stamtąd wołał dopiero karetkę, mogłoby być za późno. Teraz na pewno będę korzystał z takich akcji, bo mądry Polak po szkodzie.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dużo zdrowia.

 

OBJAWY ZAWAŁU MIĘŚNIA SERCOWEGO

 

Zawał mięśnia sercowego jest chorobą, która występuje nagle. Poprzedzona jest objawami, które sygnalizują o możliwości dojścia do zatrzymania akcji serca. Atak serca może być spowodowany rozwijającą się przez dłuższy czas chorobą wieńcową, która charakteryzuje się zatkaniem blaszek miażdżycowych powodując blokadę w normalnym przepływie krwi.

Objawy świadczące o możliwości wystąpienia zawału serca:

-      odczuwanie piekącego, gniotącego, rozpierającego bólu w okolicy mostka

-      uczucie zgagi

-      ból może promieniować w stronę łopatek, żuchwy lub podbrzusza

-      odczuwalne drętwienie rąk

-      lepki pot

-      bladość skóry

-      wymioty i nudności

-      dreszcze

-      spadek ciśnienia tętniczego

Jeżeli objawy utrzymują się przez dłuższy czas i będą występować w czasie spoczynku, a nawet snu, nie powinno się ich lekceważyć. Czasami objawy zawału mięśnia sercowego mogą być ukryte lub bezobjawowe, szczególnie i chorych na cukrzycę i w podeszłym wieku.

Zawał mięśnia sercowego może wystąpić w każdym wieku, nawet u 18-latka. Niestety im młodszy chory, tym zazwyczaj przebieg zawału jest bardziej dramatyczny.

Galeria zdjęć »